Prokurorët hetojnë rolin e Trump për zgjedhjet e 2020

prokuroret hetojne rolin e trump per zgjedhjet e 2020

prokuroret hetojne rolin e trump per zgjedhjet e 2020

14:52 27/07/2022

Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka marrë në pyetje dëshmitarë dhe bashkëpunëtorë pas sulmit në Kapitol

Departamenti Amerikan i Drejtësisë po shqyrton veprimet e Donald Trump në lidhje me përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020.

Prokurorët federalë thuhet se kanë pyetur drejtpërdrejt dëshmitarët për sjelljen e ish-presidentit amerikan. Deri më tani, ata kanë zgjedhur të mos hapin një hetim zyrtar penal ndaj Trump. Mbështetësit e ish-presidentit sulmuan Kapitolin e SHBA më 6 Janar 2021 në një përpjekje për të përmbysur humbjen zgjedhore të Trump. Gjatë perplasjes humbën jetën 5 persona si dhe u plagosën dhjetëra oficerë policie.

Asnjë ish-president amerikan nuk është paditur për sjellje kriminale. Trump edhe më herët ka mohuar se ka drejtuar një grusht shteti si dhe ka shprehur falenderimet për ata që sulmuan ndërtesën. Departamenti i Drejtësisë tashmë ka një hetim penal për atë që ndodhi më 6 Janar. Raportet se dëshmitarët po merren në pyetje për rolin e ish-presidentit amerikan nuk do të thotë se prokurorët federalë do të vendosin të ndjekin akuzat penale kundër tij.

Prokurorët kanë bërë pyetje të detajuara për orë të tëra në lidhje me takimet e drejtuara nga Trump në Dhjetor 2020 dhe Janar 2021, fushata e tij e presionit ndaj Pence për të përmbysur zgjedhjet dhe çfarë udhëzimesh u dha Trump avokatëve dhe këshilltarëve të tij në lidhje me votat elektronike.

Trump e ka karakterizuar këtë si një gjueti shtrigash politike. Sipas një raporti në “Washington Post”, prokurorët federalë morën në pyetje dëshmitarët para një jurie të madhe në lidhje me bisedat e tyre me Trump dhe rrethin e tij të ngushtë në muajt para trazirave të 6 Janarit.

Dëshmitarët thuhet se u pyetën në lidhje me udhëzimet e dhëna nga Trump në lidhje me çdo përpjekje për të parandaluar që fitorja e presidentit Joe Biden të certifikohej nga Kongresi. Disa nga të pyeturit përfshinin anëtarë të lartë të stafit të ish-zëvendëspresidentit Mike Pence, raportojnë disa media amerikane.

Deri më tani, Departamenti i Drejtësisë ka refuzuar të thotë nëse do të merrte në konsideratë apo jo akuzat kundër Trump për ndonjë rol të supozuar në përpjekjen për të përmbysur humbjen e tij në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Klan News

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts