Prokurori i GJNP-së aplikoi për lëshimin e urdhër-arresteve ndaj liderëve izraelitë, reagon presidenti Biden: Kërkesa është e egër dhe skandaloze!

prokurori i gjnp se aplikoi per leshimin e urdher arresteve ndaj lidereve izraelite reagon presidenti biden kerkesa eshte e eger dhe skandalozePresidenti amerikan Joe Biden e cilësoi të egër vendimin e Prokurorit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (GJNP) për lëshimin e urdhër-arresteve ndaj liderëve izraelitë, konkretisht për kryeministrin, Benjamin Netanyahu dhe ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallad.

iden

“Kërkesa e prokurorit të GJNP-së për urdhër-arrest kundër udhëheqësve izraelitë është skandaloze. Dhe më lejoni të jem i qartë: çfarëdo që mund të nënkuptojë ky prokuror, nuk ka asnjë ekuivalencë, asnjë, midis Izraelit dhe Hamasit. Ne do të qëndrojmë gjithmonë me Izraelin kundër kërcënimeve ndaj sigurisë së tij”, tha Biden.

Kujtojmë se Gjykata Ndërkombëtare Penale po kërkon urdhër për dy liderë të tjerë të lartë të Hamasit, përkatësisht liderin politik Ismail Haniya dhe kreun e Brigadave Al-Qassem, Mohammed Diab Ibrahim al-Masri.

Reagimi i Izraelit:

Reagimi i parë i Izraelit erdhi nga Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben Gabir, duke vënë në dukje se meqenëse prokurori i Hagës vendos Netanyahun dhe Galladin së bashku me udhëheqësit e Hamasit, kjo tregon se “misioni i përfaqësuesve të Izraelit në Gjykatën Antisemitike seanca ishte një gabim i rëndë që nga fillimi, deri në vendimin e tij”.

Reagimi i Hamasit:

Ka pasur një reagim të fortë nga Hamasi, i cili ka theksuar se lëshimi i urdhrave të arrestit ndaj tre drejtuesve të tij “barazon viktimën me autorin”, ndërsa lëvizja palestineze kërkon anulimin e kërkesës së prokurorit.

Sipas Hamasit, kërkesa e prokurorit të GJNP-së për urdhër-arrest kundër kryeministrit dhe ministrit të mbrojtjes të Izraelit erdhi “shtatë muaj me vonesë“.

Sami Abu Zohri, një zyrtar i lartë i Hamasit, argumentoi gjithashtu se masa inkurajon Izraelin të vazhdojë “luftën e tij të shfarosjes” në Rripin e Gazës.

Wasel Abu Youssef, një anëtar i komitetit ekzekutiv të Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), tha nga ana e tij se kërkesa e GJNP për urdhër-arreste kundër figurave të larta të Hamasit është një “konfuzion midis viktimës dhe autorit”.

“GJNP-ja është thirrur të lëshojë urdhër-arreste kundër zyrtarëve izraelitë që vazhdojnë të kryejnë krime gjenocidale në Rripin e Gazës”, shtoi ai.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts