Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës: Po shohim krime kundër njerëzimit

Iryna Venediktova, prokurorja e përgjithshme e Ukrainës, diskutoi hetimin e zyrës së saj për krimet e luftës gjatë një interviste për CNN të hënën. Venediktova tha se ata aktualisht janë duke u hetuar “më shumë se 5,800 raste”, të cilat nuk përfshijnë as incidente që ndodhin në vendet që janë aktualisht nën kontrollin rus, përfshirë Mariupolin.

Venediktova tha se ajo ka bërë vizita të shumta në periferi të Kievit, Bucha, ku janë vëzhguar imazhet e varreve masive dhe planifikon të kthehet sërish sot.

“Ne ende jemi duke zhvarrosur trupat e vdekur nga varreza masive. Në fakt, ajo që shohim tani, ne shohim shumë krime lufte, në fakt, nuk janë vetëm krime lufte. Tani mund të themi … shumë krime kundër njerëzimi”, i tha ajo Jake Tapper të CNN.

Venediktova u pyet në CNN në lidhje me raportin e zyrës së saj më herët sot se 183 fëmijë ishin vrarë dhe 342 ishin plagosur që nga fillimi i luftës së Rusisë në Ukrainë. Ai raport citonte shifra paraprake nga prokurorët për të mitur.

“Nga 11 prilli 2022, sipas të dhënave zyrtare nga prokurorët për të mitur, më shumë se 525 fëmijë mbetën të vrarë në Ukrainë si pasojë e pushtimit të armatosur të vendit tonë nga Federata Ruse”, thuhet në deklaratë. “183 fëmijë vdiqën dhe më shumë se 342 u plagosën. Këto shifra nuk janë përfundimtare, pasi po punohet në vendet e armiqësive aktive në territoret e pushtuara dhe të çliruara përkohësisht.”

Për sa i përket shifrave, Venediktova i përshkroi ato si “jo korrekte” sepse nuk llogariten për të vdekurit në vende si Mariupol që janë të pushtuara nga rusët.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se “dhjetëra mijëra” njerëz ishin vrarë në qytetin e rrethuar të Mariupol, një shifër që nuk mund të verifikohej menjëherë.

E pyetur për ndjekjet e mundshme të krimeve të luftës, Venediktova tha se ata “duan t’i ndjekin penalisht këta kriminelë lufte në gjykatat tona ukrainase, të emërtuara nga Ukraina”.

“Por, sigurisht, për ne është korsi e gjykatës penale ndërkombëtare”, shtoi ajo.

Venediktova tha se ata aktualisht kanë më shumë se 500 të dyshuar, duke përfshirë oficerë të lartë ushtarakë dhe agjentë të lartë të propagandës ruse.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com