Pronari nuk e gjente, dhia përfundon në barkun e pitonit gjigand

11:14 30/09/2022

Një gjarpër i madh me gjatësi sa tre burra të gjatë u kap në Malajzi pasi gëlltiti një dhi të tërë.

Sipas gazetës lokale të lajmeve Berita Harian, pronari nuk ishte në gjendje të gjente një nga dhitë e tij. Fryrja e stomakut të gjarprit ngjalli dyshime se dhia kishte përfunduar në barkun e kafshës.

Pitoni me rrjetë i cili ishte duke u relaksuar, u kap nga Departamenti i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit Malajzian në shtetin Johor, në veri të Singaporit, pasi ata u njoftuan për incidentin në orën 7:21 të mëngjesit.

Një zëdhënës tha: Me të mbërritur në destinacion, gjetëm një gjarpër gjashtë metra pranë vendit ku po ushqehej dhia. 7 persona nga stafi i Zjarrfikësve kapën  gjarprin gjigand dhe e liruan atë në një zonë shumë larg publikut.

Zëdhënësi tha gjithashtu se kjo ishte hera e parë që Departamenti i Zjarrfikësve dhe Shpëtimit kishte marrë një ankesë të tillë.

Pitoni me rrjetë është një nga gjarpërinjtë më të gjatë në botë. Më i gjati i regjistruar ndonjëherë ka qenë më shumë se 9.7 metra.

Kafshët janë vendase në Azinë Juglindore dhe janë shumë të adaptueshme ndaj mjediseve të ndryshme – megjithëse ato zakonisht gjenden në pyje, kullota dhe pyje.

Pitonët me rrjetë janë mishngrënës dhe kryesisht hanë zogj dhe gjitarë dhe nuk është e pazakontë që ata të hanë kafshë të mëdha duke përfshirë drerët, derrat ose dhitë.

Pitoni nuk është helmues por e mbyt prenë e tij deri në vdekje. Sulmet ndaj njerëzve nuk janë të zakonshme, por ndodhin.

Me kalimin e viteve ka pasur shumë raporte të njerëzve që janë ngrënë nga zvarranikët, duke përfshirë një grua në Indonezi, trupi i së cilës u zbulua brenda një gjarpri me përmasa 7 metra. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts