Protesta e dhunshme në Francë për vrasjen e 17-vjeçarit/ Kryeministrja Borne: Pranë shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme

protesta e dhunshme ne france per vrasjen e 17 vjecarit kryeministrja borne prane shpalljes se gjendjes se jashtezakonshme

Presidenti i Francës, Emanuel Macron ka shtyrë vizitën e tij në Gjermani pas protestave të dhunshme në vend.

Presidenti Macron kërkoi shtyrje të vizitës së tij të planifikuar shtetërore në Gjermani” thuhet në njoftimin e medias. Ende nuk është caktuar data se kur do të mbahet vizita por pallati Elysee informoi se Macron ka shprehur dëshirën për të qëndruar në Francë në ditët në vijim

Ndërkohë kryeministrja franceze Elisabeth Borne bëri të ditur se opsioni i vendosjes së gjendjes së jashtëzakonshme nuk përjashtohet më. Prej ditës së djeshme nëpër rrugët e Francës kanë dalë autoblindat ndërsa janë anuluar të gjitha aktivitetet dhe koncertet.

Edhe OKB-ja i bëri thirrje Francës që “të trajtojë seriozisht problemet e racizmit dhe diskriminimit social brenda forcave të rendit”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts