Protesta kundër Green Pass edhe në Francë/ Demostruesit kërkojnë shfuqëzimin e vendimit për të 17-ën fundjavë radhazi (VIDEO)

Mbi 28 mijë persona protestuan sot në Francë kundër certifikatës së vaksinimit për të 17-ën fundjavë radhazi të mobilizimit. Sipas Ministrisë së Brendshme, më shumë se 3.000 prej tyre ishin në Paris.

Ministria regjistroi 165 aksione në të gjithë vendin, me 3,240 protestues në Paris, ku të paktën dy procesione ishin raportuar në selinë e policisë. Mobilizimi, i cili filloi në mesin e korrikut, ka qenë në rënie të vazhdueshme që nga 7 gushti, kur kulmoi me 237,000 protestues.

Ministria e Brendshme të shtunën e kaluar regjistroi një rënie të qartë të pjesëmarrjes me 25,000 protestues, përfshirë 3,320 në Paris. Javën e kaluar, më shumë se 40,000 protestues, sipas ministrisë, dhe 73,130.

Të premten, parlamenti lejoi përdorimin e kalimit shëndetësor pas votimit nga Asambleja Kombëtare në një atmosferë të tensionuar të projektligjit të “ vigjilencës shëndetësore ”, me 118 vota kundër 89 kundër dhe një abstenim.

Si kudo në Evropë, ka një rigjallërim të epidemisë në Francë me fillimin e dimrit. Presidenti Emanuel Macron pritet të trajtojë këtë çështje të martën mbrëma, pa dyshim pas një këshilli të mbrojtjes shëndetësore.

Shërbimi Kombëtar i Shëndetit Publik njoftoi të premten 8,998 raste të reja dhe një normë pozitive prej 2.4% në shtatë ditët e fundit.

 

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.