Protesta masive në Bruksel dhe Glasgow

23:00 06/11/2021

Aktivistët dhe banorë të Brukselit kanë marrin pjesë në një marshim në mbrojtje të klimës duke mos u mjaftuar me parulla, por janë shtrirë përtokë duke bllokuar lëvizjen e makinave nëpër rrugë.

Ata akuzuan liderët evropianë se nuk janë në rrugën e duhur për të kufizuar ngrohjen globale Qeveria flamande akuzohet për hipokrizi. Në mbështetje të tyre në Glasgow u mblodhën dhjetëra mijëra aktivistë që kërkuan veprime më të guximshme, globale mbi ndryshimin e klimës. Studentë, aktivistë dhe njerëz të shqetësuar për klimën u grumbulluan pavarësisht motit të ftohtë e të lagësht. Ata kanë valëvitur flamuj të kuq dhe kanë mbajtur në duar pankarta ku shkruhej “Kapitalizmi po vret planetin”.

Të rinjtë protestues fajësuan kompanitë për krizën klimatike dhe brohoritnin për përqafimin e socializmit ndërsa mbanin ngritur grushtat në ajër. Sipas tyre kriza klimatike ka të bëjë me mbijetesën e njerëzimit dhe i takon të rinjve dhe punëtorëve, klasës punëtore, të sjellin ndryshimin që është i nevojshëm për të parandaluar këtë katastrofë klimatike.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *