Protesta në Berlin kundër partisë së ekstremit të djathtë pas zbulimit të planeve të saj për…

protesta ne berlin kunder partise se ekstremit te djathte pas zbulimit te planeve te saj per

Një ditë pasi 30,000 njerëz marshuan nëpër qytetin perëndimor gjerman të Këlnit për të protestuar kundër opozitës së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), rreth 2,000 njerëz demonstruan në mënyrë paqësore në Berlin natën e së mërkurës (17 janar).

Duke mbajtur pankarta që shkruanin “nuk ka hapësirë ​​për nazistët” dhe “asnjë skenë për AfD”, protestuesit thanë se nuk mund të ulen dhe të shikojnë pas raporteve të fundit për një takim në Potsdam afër Berlinit nëntorin e kaluar, ku dy anëtarë të lartë të partisë AfD iu bashkuan një tubimi për të diskutuar planet për dëbimin masiv të shtetasve me origjinë të huaj.

Reagimi është i fund në një valë protestash në të gjithë vendin që kanë tërhequr dhjetëra mijëra që nga shpërndarja e historisë javën e kaluar. AfD, e cila është e dyta në sondazhet mbarëkombëtare, ka mohuar se planet janë politikë partiake. Bashkë-udhëheqësja Alice Weidel ndau rrugët me një nga këshilltarët e saj që mori pjesë në bisedime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts