Protesta në Ditën e Punëtorëve në Turqi, policia arreston 100 persona

Të paktën 100 persona janë arrestuar pas protestës në ditën e punëtorëve në Turqi. Protesta ka ndodhur pavarësisht një shtetrrethimi të vendosur nga qeveria për shkak të kufizimeve të COVID-19.

Në Turqi, gjatë 1 Majit ka pasur vazhdimisht protesta kundër qeverisë duke çuar në përplasje mes protestueseve dhe policisë. Shoqata e Avokatëve të Stambollit tha për AFP se numri i arrestimeve mund të jetë 170 persona. Ka pasur gjithashtu të paktën 11 të arrestuar në Ankara.

Turqia ka vendosur një bllokim të rreptë që nga 29 Prilli për shkak të një vale vdekjeprurëse të tretë të COVID-19.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *