Protesta në Francë kundër certifikatës së vaksinës

09:10 25/07/2021

Certifikata e nevojshme për të hyrë në bare e restorante

Dhjetëra mijëra vetë demonstruan në rrugët e Francës të shtunën pasdite kundër zgjatjes së afatit të certifikatës shëndetësore dhe vaksinimit të detyrueshëm për profesione të caktuara. Ishte fundjava e dytë me radhë që solli me mijëra njerëz në rrugë kundër vendimit të qeverisë për t’u futur në restorante, bare dhe institucione të tjera kulturore vetëm me certifikatë shëndetësore.

Certifikata vërteton se mbajtësi ose është plotësisht i vaksinuar, ose është testuar negativ  gjatë 24 orëve të mëparshme ose është shëruar nga COVID gjatë gjashtë muajve të mëparshëm.

Masa e re u njoftua javën e kaluar nga presidenti EmmanuelMacron në një përpjekje për të rritur ritmin e vaksinimit, ndërsa vendi lufton me një valë tjetër infeksionesh. Jashtë Parisit, tubimet po zhvillohen edhe në dhjetëra qytete dhe fshatra në Francë.

Ne do t’ia kishim dalë pa certifikatën e shëndetit nëse rrethanat do të ishin të ndryshme”, tha Ministri i Shëndetësisë OlivierVéran, duke folur për lexuesit e Le Parisien. “Ne do ta shfuqizojmë atë sapo të krijohen kushtet“, premtoi ai.

Në Marsejë, mijëra njerëz të të gjitha brezave marshuan paqësisht me thirrjet “Liri, Liri” ose “Macron, leja jote, ne nuk e duam atë”, raportoi në dukje AFP.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.