Protesta në Itali kundër “pasaportës së gjelbër”

[embedded content]

18:35 29/07/2021

Qytetarët kundërshtojnë edhe nismën për vaksinimin e detyrueshëm

12 qytete të Italisë janë përfshirë nga protestat kundër masave anti-Covid. Nëpër rrugët e Romës me mijëra njerëz u mblodhën në sheshin e njohur Piazza del Popolo, duke shprehur pakënaqësinë e tyre ndaj ‘Pasaportës së Gjelbër’ por edhe vaksinimit me detyrim.

Protestuesit u hodhën kundër vendimeve të qeverisë, ndërsa theksuan se askush nuk mund të vendosë për ta bërë imunizimin e detyrueshëm apo të kufizojë liritë e qytetarëve për t’u futur në bare apo restorante.

Gjatë marshimit protestuesit ndezën pishtarë dhe hodhën slogane kundër Kryeministrit Italian Mario Draghi.

Protestuesit mbajtën edhe një minutë heshtje për vdekjen e Dr. italian Giuseppe De Donno i cili u bë i famshëm në të gjithë botën, pasi zbuloi kurën e Covid-19 me plazmë gjaku tek personat që ishin në gjendje të rëndë.

Nuk kanë munguar as momentetet e tensioneve dhe përplasjeve mes protestuesve dhe karabinierëve.

Përveç bareve dhe restoranteve, “pasaporta e gjelbër” do të kërkohet për të hyrë në pishina, salla sportive, muze, kinema, teatro, salla lojërash, ngjarje sportive, koncerte, shfaqje, panaire dhe konferenca, ç’ka ka ngjallur reagime të ashpra në publik.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.