Protesta të dhunshme në Jeruzalem Natën e Kadrit

13:44 09/05/2021

90 persona u plagosën, ndërkombëtarët kërkojnë nga Izraeli të ndalen përleshjet dhe të vendoset paqja

Përleshjet shpërthyen midis protestuesve palestinezë dhe policisë izraelite jashtë Qytetit të Vjetër të Jeruzalemit ndërsa dhjetëra mijëra adhurues myslimanë u lutën në natën e shenjtë të Kadrit.

Të rinjtë palestinezë hodhën gurë, ndezën zjarre dhe shkatërruan barrikadat e policisë në rrugët që çonin në portat e rrethuara me mure të Qytetit të Vjetër, ndërsa oficerët përdorën granata dhe topa uji për t’i zmbrapsur ato.

Të paktën 90 persona u plagosën, duke përfshirë të mitur dhe një vjeç, dhe 14 u dërguan në spital. Policia izraelite bëri të ditur se edhe një oficer u lëndua gjatë përplasjeve.

Tensionet janë rritur në qytet gjatë gjithë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, në mes të zemërimit në rritje për dëbimin e mundshëm të palestinezëve nga shtëpitë e Jeruzalemit në tokën e pretenduar nga kolonët hebrenj. Në Rripin Palestinez të Gazës, qindra protestues u mblodhën përgjatë kufirit me Izraelin. Militantët e Gazës qëlluan me një raketë në Izrael, e cila ra në një zonë të banuar.

Shtetet e Bashkuara, Rusia, Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara shprehën shqetësimin për dhunën dhe dëbimet e mundshme të Jeruzalemit dhe kërkuan që autoritetet të vendosin qetësinë në vend.

Tensioni pritet të mbetet i lartë gjatë ditëve të ardhshme. Gjykata e Lartë e Izraelit do të zhvillojë një seancë dëgjimore mbi dëbimet e Sheik Jarrah në fillim të javës në të njëjtën ditë kur Izraeli shënon Ditën e Jeruzalemit  kremtimi vjetor i marrjes së Jeruzalemit Lindor gjatë luftës në Lindjen e Mesme 1967.

Palestinezët duan Jeruzalemin Lindor si ndërsa  Izraeli pretendon të gjithë qytetin si kryeqytetin e tij të përjetshëm, të pandashëm. Aneksimi i tij i seksionit lindor ende nuk është njohur ndërkombëtarisht.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *