Protesta të dhunshme në Kazakistan, dhjetëra të vrarë e qindra të plagosur, shkurtimet e internetit prekin sektorin e…

Kaos në Kazakistan. Dhjetra persona kanë mbetur të vrarë dhe qindra të plagosur nga protestat e dhunshme që kanë ‘pushtuar’ këtë shtet. Incidentet dhe përleshjet nisën pas protestave për rritjen e çmimeve të karburantit.

Pjesë e kaosit të kombit të Azisë Qendrore janë edhe shkurtimet e internetit dhe telekomunikacionit që raportohen në mbarë vendin, çka ndikon në operacionet lokale të minierave të kriptomonedhave, të cilat janë ndër më të mëdhatë në botë.

Kazakistani, me burimet e tij të pasura energjetike, u bë një alternativë tërheqëse ndaj Kinës në këtë sektor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.