Protestat më masive kundër tij, Orban premton ligj të ri për mbrojtjen e fëmijëve dhe i premton Suedisë: Së shpejti mund të ratifikojë ofertën për në NATO

protestat me masive kunder tij orban premton ligj te ri per mbrojtjen e femijeve dhe i premton suedise se shpejti mund te ratifikoje oferten per ne nato
protestat me masive kunder tij orban premton ligj te ri per mbrojtjen e femijeve dhe i premton suedise se shpejti mund te ratifikoje oferten per ne nato

Kryeministri hungarez Viktor Orban premtoi të forcojë mbrojtjen ligjore të fëmijëve gjatë një fjalimi të shtunën pas një skandali që çoi në dorëheqjen e disa prej aleatëve të tij kryesorë dhe dërgoi dhjetëra mijëra njerëz në rrugët e Budapestit në protesta të premten.

Në një fjalim para mbështetësve të tij, Orban u përpoq të qetësonte mosmarrëveshjen për faljen e rastit të abuzimit seksual nga presidenti Katalin Novak, i cili shkaktoi bujë publike dhe çoi në dorëheqjen e saj, gjë që mund të dëmtojë apelin thelbësor të partisë në pushtet: angazhimin e saj ndaj familjes dhe vlerave të krishtera.

Orban tha se Novak dhe ish-ministrja e drejtësisë Judit Varga, të cilët nënshkruan faljen, kishin të drejtë që dhanë dorëheqjen dhe tha se qeveria do të rishikojë dhe forcojë mbrojtjen e fëmijëve dhe do të paraqesë një ligj. Protesta e së premtes ishte tubimi më i madh kundër qeverisë së Orban për vite me radhë.

Lidhur me NATO-n, kryeministri tha se Hungaria mund të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në fillim të sesionit të saj pranveror, që do të fillojë më 26 shkurt. Hungaria është i vetmi anëtar i NATO-s që ka ratifikuar ende kërkesën e Suedisë për t’u bashkuar me aleancën, të cilën ajo e paraqiti pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në vitin 2022. Një përkrahës prej kohësh i ish-presidentit amerikan Donald Trump, Orban tha se do të dëshironte ta shihte atë të kthehej në detyrë pas zgjedhjeve në SHBA më 5 nëntor.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts