Protestat në Kanada, shefi i policisë së Otavës jep dorëheqjen

13:13 16/02/2022

Shefi i policisë së Otavës, Peter Sloly ka dhënë dorëheqjen pas disa javësh kritika për mënyrën si janë trajtuar protestat kundër vaksinave të Covid-19 që kanë paralizuar qytetin. Protestuesit kanë pushtuar qendrën e kryeqytetit të Kanadasë për 19 ditë, duke bllokuar trafikun. Kryeministri të hënën thirri Aktin e Emergjencave si “zgjidhjen e fundit” në përgjigje të protestave.

Ndërkohë, bordi i Shërbimeve të Policisë së Otavës konfirmoi dorëheqjen e Sloly në një takim publik të martën.

“Që nga fillimi i kësaj demonstrate, unë kam bërë gjithçka që është e mundur për ta mbajtur këtë qytet të sigurt dhe për t’i dhënë fund kësaj krize të paprecedentë dhe të paparashikueshme,” tha ai..

Z. Sloly mori detyrën e Shërbimit Policor të Otavës në vitin 2019, pasi iu bashkua policisë së Torontos. Kontrata e tij në Otava do të përfundonte në vitin 2024. Gjatë gjithë karrierës së tij, ai fitoi një reputacion si një reformator progresiv, i përkushtuar për përmirësimin e marrëdhënieve polici-komunitet.

Dorëheqja e shefit Sloly vjen mes kritikave të rëndësishme nga banorët e Otavës, të cilët mendojnë se policia nuk e ka bërë punën e saj në zbatimin e ligjit dhe frenimin e demonstruesve. Banorët kanë përshkruar se kanë parë policët duke përplasur me grusht demonstruesit dhe duke injoruar shkeljet e akteve nënligjore./tvklan.al

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com