Protestë në QS për të drejtat e grave, Karaj: Do aplikojmë në bashki që të ndriçohen rrugët…

proteste ne qs per te drejtat e grave karaj do aplikojme ne bashki qe te ndricohen rruget
proteste ne qs per te drejtat e grave karaj do aplikojme ne bashki qe te ndricohen rruget

TIRANË – Aktivistja Xheni Karaj, e ftuar në rubrikën Opinion në News24, foli më shumë për protestën për të drejtat e grave, që do të mbahet sot në orën 18:00 në Qytetin Studenti në Tiranë.

Karaj theksoi se shumë gra dhe vajza ngacmohen ose dhunohen natën, në rrugë që nuk kanë ndriçim. Ajo shtoi se do të aplikojnë në bashki, që të ndriçohen disa rrugë, me qëllim që gratë të ndihen më të sigurta.

“Ne kemi vendosur që të mbajmë protestë tek Qyteti Studenti, sepse QS është një vend ku nuk ka ndriçim mjaftueshëm dhe ka më tepër ngacmim ndaj vajzave. Më pas do shkojmë tek Liceu, do shkojmë tek Kryeministria, më pas tek Bashkia.

Ne do të bëjmë një listë rrugësh të rrezikshme për gratë shqiptare, që do kërkojmë që të ndriçohen dhe vajzat të ndihen të sigurta”, deklaroi Karaj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts