Protestuesit mbyllin 3 objekte të naftës në jug të Irakut

Protestuesit irakianë kanë mbyllur 3 objekte nafte në provincën jugore të Dhi Qar, duke protestuar kundër buxhetit federal.

Të mërkurën vonë, Parlamenti irakian miratoi buxhetin vjetor të përgjithshëm, me shpenzimet totale që arrijnë në 129 trilionë dinarë (rreth 88 miliardë dollarë).

Buxheti i ri nuk përfshinte artikuj për të garantuar mundësitë e punës së protestuesve, një veprim që ata iu përgjigjën me përçarje të objekteve të naftës.

Miratimi i buxhetit vjen pas kalimit të tre muajve të vitit aktual fiskal dhe ai do të zbatohet në mënyrë retroaktive.

Dëshmitarët okularë theksuan se “protestuesit me certifikata të specializuara në fushën e sektorit të naftës mbyllën hyrjet në kompaninë e naftës Dhi Qar, rafinerinë e saj të naftës dhe kompaninë e shpërndarjes së produkteve të naftës si një hap të përshkallëzuar”.

Dëshmitarët okularë theksuan se: “Protestuesit i vunë flakën gomave të automjeteve para hyrjeve në 3 ndërmarrjet e naftës dhe kërkuan ndërhyrje urgjente për t’i përfshirë ato në buxhet duke u siguruar atyre mundësi pune”.

Buxheti përfshin dhënien e kontratave të përhershme për 8.641 persona me kontrata të përkohshme vetëm në Ministrinë e Energjisë Elektrike.

Dhi Qar është një nga pikat e nxehta të protestave popullore, pasi është vendbanimi i më shumë se 2 milionë njerëzve dhe një segment i madh i protestave të popullsisë kundër keqmenaxhimit, shërbimeve të dobëta dhe mundësive të dobëta të punës.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.