Provokojnë ekstremistët e djathtë në Itali/ Vendosin flamurin nazist mbi arkivolin e anëtares së “Forza Nuova”, reagojnë ashpër udhëheqësit fetarë: Akt i egër dhe fyes!

Udhëheqësit italianë katolikë dhe hebrenj dënuan të martën si të egër një episod në të cilin ekstremistët e krahut të djathtë vendosën një flamur nazist ne një arkivol jashtë një kishe pas një funerali fetar dhe përshëndetën nazistët.

Kryedioqeza katolike e Romës tha në një deklaratë se priftërinjtë në famullinë e Shën Lucy në një lagje qendrore të Romës, përfshirë atë që kryesoi në ritin e varrimit, nuk e kishin idenë se çfarë do të ndodhte jashtë kishës të hënën.

Fotografitë në internet tregonin arkivolin që mbante trupin e Alessia Augello, një ish-anëtare e grupit ekstremist të krahut të djathtë Forza Nuova, të mbuluar nga flamuri.

Deklarata e dioqezës e quajti flamurin “një simbol të tmerrshëm që nuk mund të pajtohet me krishterimin” dhe tha se episodi ishte një shembull fyes i “shfrytëzimit ideologjik” të një shërbimi fetar.

Policia tha se po hetonte incidentin si një krim i mundshëm nga urrejtja.

Komuniteti hebre i Romës shprehu zemërimin se ngjarje të tilla mund të ndodhin akoma më shumë se shtatë dekada pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore dhe rënies së diktaturës fashiste të Italisë.

“Është e papranueshme që një flamur me një shenje të nazizmit të mund të shfaqet ende në publik në këtë kohë dhe epokë, veçanërisht në një qytet që pa deportimin e hebrenjve të tij nga nazistët dhe bashkëpunëtorët e tyre fashistë”, thuhet në deklaratë.

Pas një bastisjeje në lagjen hebreje të Romës më 16 tetor 1943, më shumë se 1000 hebrenj të kryeqytetit u deportuan, shumica në kampin e vdekjes Aushvic në Poloninë e pushtuar nga nazistët. Vetëm 16 u kthyen.

Deklarata e komunitetit hebre të martën tha se incidenti i funeralit ishte “madje më i egër sepse ndodhi para një kishe”. Një incident i ngjashëm ndodhi jashtë një kishe tjetër të Romës në mars të vitit të kaluar.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.