Pse Bullgaria ka shkallën më të ulët të vaksinimit në BE?

Me më shumë se 5000 raste me COVID-19 dhe 100 vdekje në ditë, Bullgaria po i afrohet me shpejtësi një tjetër kulmi të infeksioneve.

Por ndërsa numri i vdekjeve rritet dhe sistemi i kujdesit shëndetësor bëhet i mbingarkuar, shumica e bullgarëve ende po refuzojnë vaksinat kundër COVID-19.

Bullgaria ka shkallën më të ulët të vaksinimeve në Bashkimin Evropian 27-vendesh, me vetëm 21.8 përqind të popullsisë së saj të vaksinuar.

Një nga miliona bullgarë që nuk duan të marrin vaksinën është Dimo ​​Indzhov, një përfaqësues shitjesh 30-vjeçar që jeton në Sofje.

“Nuk jam i shqetësuar për efektet anësore; çdo ilaç ka efekte anësore. Përkundrazi, është fakti që vaksinat janë shumë të reja dhe provat e tyre te njerëzit janë bërë me shpejtësi,” tha ai.

Indzhov tha se nuk është kundër vaksinave në përgjithësi, por nuk e sheh nevojën për të marrë injeksionin COVID-19 në këtë pikë, duke pasur parasysh se ai ka qenë i ekspozuar ndaj virusit disa herë, por nuk është sëmurur.

Fushata e ministrisë së shëndetësisë për të inkurajuar vaksinimin, duke përfshirë një lotari për një orë inteligjente, të cilën ai e quajti “një shaka”, nuk ka arritur ta bindë atë.

Hezitimi kundër vaksinës i ka kushtuar Bullgarisë mijëra jetë.

Që nga fillimi i fushatës së vaksinimit masiv në mars, janë regjistruar rreth 11,000 vdekje të lidhura me koronavirusin.

Ekspertët thanë se keqinformimi, fushatat e vaksinimit të organizuara keq dhe mesazhet kontradiktore nga politikanët dhe autoritetet shëndetësore janë disa nga arsyet pse marrja e vaksinave është kaq e ulët.

Të rinjtë e shëndetshëm si Indzhov kanë më shumë gjasa të jenë në mëdyshje rreth vaksinave, sipas një sondazhi të shtatorit nga Gallup International. Ata përbënin një pjesë të konsiderueshme rreth45 për qind të të anketuarve që thanë se nuk janë të vaksinuar dhe nuk duan të jenë të vaksinuar.

Një tjetër sondazh i kryer nga Trend në nëntor të vitit të kaluar tregoi se teoritë e konspiracionit dhe dezinformatat formuan qëndrimet e publikut ndaj COVID-19.

Në atë studim, 52 për qind thanë se COVID-19 është një virus i krijuar artificialisht; 40 për qind besonin se ishte pjesë e një komploti nga kompanitë farmaceutike për të rritur fitimet; 33 për qind ishin të bindur se koronavirusi nuk ishte më i keq se gripi; dhe 16 për qind besonin se vaksinat e COVID-19 përmbajnë mikroçipe që mund të kontrollojnë njerëzit.

Sipas Dr Miroslav Spasov, një mjek i përgjithshëm me bazë në Sofje, përhapja e dezinformatave në platformat e mediave sociale dëmton përpjekjet e mjekëve për vaksinim. Nga 3000 pacientët e tij, vetëm 700 janë inokuluar.

“Aktualisht jemi të mbushur me vaksina, por ose duhet t’i hedhim ose t’i japim në vende të tjera sepse njerëzit nuk duan të vaksinohen,” tha ai.

Ai tha se qeveria dhe komuniteti mjekësor kanë luajtur një rol në dështim, duke pretenduar se grupet me rrezik të lartë nuk ishin në shënjestër apo prioritare për vaksinim, ndërsa autoritetet nuk arritën të nisin një fushatë kohezive informacioni.

Dr Spasov pohoi se disa mjekë madje i dekurajojnë pacientët nga marrja e vaksinave, pavarësisht dëshmive dërrmuese të efikasitetit të tyre.

“Kam pasur pacientë me sëmundje kronike, të cilët kam arritur t’i bind që të vaksinohen. Më pas do t’i dërgoja te një specialist për një mendim të dytë dhe ata do të ktheheshin duke thënë: ‘Doktori tha, mos e dëgjoni mjekun tuaj të përgjithshëm, mos i vendosni këto mbeturina në trupin tuaj,’ tha ai.

Disa mjekë bullgarë janë shprehur publikisht kundër vaksinës.

Dr Atanas Mangarov, i ftuar i rregullt në emisionet televizive, ka pohuar në mënyrë të rreme se njerëzit që janë infektuar me COVID-19 zhvillojnë imunitet që i mbron nga riinfeksioni, ndërsa vaksinat jo.

Skepticizmi i vaksinave në mesin e punonjësve mjekësorë është reflektuar gjithashtu në përqindjet relativisht të larta të stafit të pavaksinuar të spitalit. Sipas Sindikatës së Mjekëve Bullgarë, rreth 30 për qind e mjekëve nuk janë të vaksinuar kundër COVID-19. Në disa spitale në Sofje, gjysma e personelit nuk është inokuluar.

Zëvendësministri i Shëndetësisë Dr Toma Tomov, i cili dikur drejtonte repartin COVID-19 në një nga spitalet kryesore në kryeqytet, pranoi se qëndrimet negative ndaj fushatës së vaksinimit në mesin e punonjësve mjekësorë janë problem.

Kur u pyet nëse ministria po merrte masa për ta trajtuar atë, ai u përgjigj: “Ka shumë informacione për vaksinat në dispozicion nga burime të verifikuara që ofrojnë prova. Kushdo që dëshiron ta kontrollojë mund ta bëjë këtë dhe mund të kontaktojë edhe ministrinë.”

Ai fajësoi mungesën e fondeve për paaftësinë e ministrisë për të nxitur një fushatë informacioni gjithëpërfshirëse që synon popullsinë e përgjithshme.

Një sfidë tjetër është përhapja e certifikatave të rreme të vaksinave.

Bullgaria, si vendet e tjera të BE-së, përdor një sistem të centralizuar të dhënash për të regjistruar qytetarët që kanë marrë një vaksinë.

Statistikat zyrtare tregojnë se rreth 5.8 për qind e vdekjeve javore janë njerëz që janë vaksinuar, por ekspertët mjekësorë besojnë se disa mund të kenë pasur certifikata false.

Dr Tomov tha se do të ishte e vështirë të verifikohej.

Ai tha se ministria merr dhjetëra raporte për certifikata të rreme çdo javë, të cilat ua përcjell agjencive të zbatimit të ligjit.

“Unë nuk mendoj se njerëzit me certifikata false janë një numër kaq i madh, por ata shtrembërojnë statistikat zyrtare,” tha ai.

Ai shpreson se shkalla e vaksinimit do të rritet së shpejti pasi qeveria vendosi kërkesat e detyrueshme të certifikatës së vaksinës për njerëzit që duan të hyjnë në hapësirat publike.

Që nga mesi i tetorit, kur qeveria filloi të fliste për këtë masë, janë administruar 236 412 doza, kundrejt 218 139 për gjithë muajin shtator.

Paralelisht me krizën COVID-19, Bullgaria është tronditur edhe nga paqëndrueshmëria politike.

Dy zgjedhje parlamentare këtë vit kanë rezultuar në një parlament të varur dhe vendi shkon në një të tretë më 14 nëntor, i cili do të kombinohet me një votim presidencial.

Aktiviteti i vaksinimit është kthyer në një futboll politik.

Ish-kryeministri Bojko Borisov, për shembull, fajësoi qeverinë e përkohshme të caktuar nga kundërshtari i tij presidenti Rumen Radev për shkallën e ulët të vaksinimit dhe tha se ministria e shëndetësisë ka lejuar përdorimin e vaksinave të skaduara.

Por Ministri i Shëndetësisë Dr Stoyko Katsarov tha se kabineti i fundit i Borisov është përgjegjës për fushatën e dështuar të vaksinave.

Sipas Petar Cholakov, profesor i asociuar i sociologjisë në Institutin për Studimin e Shoqërive dhe Dijes në Akademinë Bullgare të Shkencave, ka pasur mungesë vullneti në të gjithë spektrin politik për të inkurajuar vaksinimet, gjë që ka dëmtuar rëndë besimin e publikut në fushatë. .

“Këtu qëndron përgjegjësia e politikanëve. Ata duhej të dilnin dhe të thoshin qartë se vaksinat ndihmojnë në shpëtimin e jetëve, por nuk e bënë”, tha ai, duke nënvizuar se edhe figurat kryesore politike nuk arritën të jepnin shembull që herët.

Borisov e mori vaksinën vetëm në korrik, ndërsa Radev tha për mediat se ishte vaksinuar në gusht.

“Në një vit zgjedhor, politikanët kanë frikë nga humbja e votave duke pasur parasysh se sa e ndarë është shoqëria në këtë temë dhe sa skepticizëm ka ndaj vaksinave,” tha Cholakov.

Ai shpjegoi se një fushatë informacioni në shkallë të gjerë, sistematike me mesazhe kohezive nga autoritetet shëndetësore  dhe elita politike mund t’i ndihmojnë njerëzit të vaksinohen.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.