Pse Erdogan Shpalli non grata ambasadorin e shba dhe 9 te tjere

Erdogan e shpall ambasadorin gjerman person “non grata”

Turqia ka shpallur ambasadorët e Gjermanisë, SHBA dhe disa vendeve të tjera si persona të padëshiruar. Presidenti Erdogan u shpreh, se ka udhëzuar Ministrinë e Jashtme për këtë hap. Shkak është rasti Kavala.

NĂ« grindjen pĂ«r aktivistin turk pĂ«r tĂ« drejtat e njeriut dhe mbĂ«shtetĂ«sin e kulturĂ«s, Osman Kavala, kreu i shtetit turk, Erdogan ka shpallur ambasadorin gjerman, atĂ« tĂ« SHBA dhe tetĂ« ambasadorĂ« nga vende tĂ« tjera si persona non grata. Erdogan tha nĂ« Eskisehir, se ka udhĂ«zuar MinistrinĂ« e JashtĂ«m pĂ«r kĂ«tĂ« hap “qĂ« sa mĂ« shpejt tĂ« jetĂ« e mundur” ata tĂ« shpallen persona tĂ« padĂ«shiruar. Sipas rregullave tĂ« diplomacisĂ« pas kĂ«tij hapi vjen dĂ«bimi.

NĂ« fillim tĂ« javĂ«s ambasadorĂ«t kishin lĂ«shuar njĂ« apel tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r lirimin e mbĂ«shtetĂ«sit turk tĂ« kulturĂ«s, qĂ« ndodhet prej katĂ«r vjetĂ«sh nĂ« burg pa dĂ«nim, Osman Kavala. Ata i ishin referuar vedhe endimeve tĂ« GjykatĂ«s Europiane pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut. Si pasojĂ« Turqia i kishte thirrur ambasadorĂ«t dhe kishte kĂ«rcĂ«nuar me dĂ«bimin e tyre. Ankaraja e quajti kĂ«tĂ« apel si “tĂ« papranueshĂ«m”. Gjykata Europiane pĂ«r tĂ« Drejtat e Njeriut nĂ« vitin 2019 kishte kĂ«rkuar lirimin e Kavala, por Turqia e injoron kĂ«tĂ« vendim, megjithĂ«se Ă«shtĂ« anĂ«tare e KĂ«shillit tĂ« EuropĂ«s.

TĂĽrkei Osman Kavala, prominenter Angeklagter in Istanbul

Aktivisti për të drejtat e njeriut u arrestua fillimisht me akuzën për financimin dhe organizimin e protestave kritike ndaj qeverisë për parkun Gezi në vitin 2013 në Stamboll. Në shkurt të këtij viti një gjykatë e liroi atë nga kjo akuzë. Kavala u lirua pas dy vitesh e gjysmë nga burgu, por pak orë pas lirimit u arrestua sërish, këtë herë i akuzuar për përpjekje për puçin ushtarak kundër Erdoganit në vitin 2016.

la/kle/qu (afp, dpa)

Spread the love

Leave a Reply

Your email address will not be published.