Pse nuk duhet të flemë kurrë me flokë të lagur

pse nuk duhet te fleme kurre me floke te lagur

Shumë herë për shkak të mungesës së kohës apo lodhjes zgjedhim të shtrihemi në shtrat me flokë të lagur.

Untitled-1(20180525124903)

Kjo nuk është diçka që ndodh vetëm në verë, kur flokët na lagen më shpesh nga deti, apo nga dushet e shumta që bëjmë për të përballuar vapën.

Edhe në dimër, kur flokët janë më të vështirë për t’u tharë pas larjes, shumë njerëz thjesht i mbështjellin me një peshqir dhe shtrihen për të fjetur.

Edhe pse ky nuk është një rrezik i madh, ekzistojnë tre arsye specifike pse është më mirë të mos flini kurrë me flokë të lagur:

Dhimbje koke

Temperatura e trupit tuaj rritet gjatë gjumit REM (gjumi i thellë). Trupi nxehet dhe lagështia në kokën tuaj, e cila është e mbështjellë me një peshqir, mund të shkaktojë një dhimbje koke të fortë (dhimbje koke).

Bakteret

Jastëkët janë sipërfaqe ideale për rritjen e baktereve sepse thithin lagështinë, qelizat e vdekura dhe vajrat natyrale të lëkurës dhe flokëve. Flokët e lagur hidraton jastëkun tuaj, duke krijuar një mikro-ambient ideal për rritjen e baktereve dhe, rrjedhimisht, infeksionet e mundshme.

Flokët e brishtë bëhen të prirur për t’u thyer

Flokët gjithsesi thyhen lehtë. Problemi bëhet edhe më i rëndë kur është i lagësht. Nëse shtriheni në shtrat me flokë të lagur, atëherë padyshim që po i bëni dëm si pamjes ashtu edhe shëndetit tuaj.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts