Pse nuk duhet të pini kafe me stomakun bosh, ja efektet anësore që ju shkakton

pse nuk duhet te pini kafe me stomakun bosh ja efektet anesore qe ju shkaktonShumë njerëz janë mësuar ta pinë kafenë e mëngjesit me stomakun bosh, gjë që nuk është e mirë për trupin e tyre.

Kafee

Po sikur kafeja të ketë efekte pozitive në humor, funksionin e trurit dhe performancën atletike. Nëse e pini kafenë me stomakun bosh ose e zëvendësoni mëngjesin vetëm me kafe, po i privoni trupit tuaj lëndët ushqyese që i nevojiten.

Edhe nëse nuk ndiheni të uritur kur zgjoheni ose para se të pini kafenë, përpiquni të hani diçka për të mbajtur të qëndrueshme sheqerin në gjak.

Shikoni dy efekte të tjera të pirjes së kafesë me stomakun bosh:

Shtim në peshë

Një tjetër efekt anësor i rëndësishëm i pirjes së kafesë me stomakun bosh është rritja e mundësive për të fituar peshë.

Sidomos ata që mendojnë se duke zëvendësuar mëngjesin me kafenë, po ulin oreksin, duhet të dinë se po prishin nivelet e insulinës, duke u bërë që të dëshirojnë ushqime me përmbajtje të lartë yndyre dhe sheqeri.

Probleme me stomakun

Së fundi, antioksidantët që përmban kafeja në sasi të mëdha lidhen me një lloj acidi (acidi gjenik i klorit) që gjendet edhe në shumë fruta.

Një filxhan kafe e thjeshtë me stomakun bosh stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në traktin tretës. Acidi klorhidrik shpërbën ushqimin në stomak. Por kur stomaku është bosh, është e mundur që pirja e kafesë të çojë në një nivel të shtuar të acidit në stomak, fryrje dhe të vjella.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts