Publikohet identiteti i autorit të sulmit me shigjeta

Espen Andersen Brathen

13:40 15/10/2021

Vuante nga probleme mendore, problematik edhe në të kaluarën

Espen Andersen Brathen, i shfaqur në këtë foto, është 37-vjeçari që kreu sulmin me shigjeta mbrëmjen e të mërkurës në Norvegji, ku humbën jetën 4 gra dhe 1 burrë, të moshave nga 50 deri 70 vjeç.

Autoritetet konfirmuan pistën e sulmit terrorist. Sipas tyre, Brathen vuan nga probleme psikike dhe se është i njohur për policinë, pasi është denoncuar për dhunë disa herë në të kaluarën nga banorët e qytezës ku jetonte, në Kongberg. Kjo foto është marrë nga një video e publikuar në YouTube në 2017-n, ku shpallte konvertimin në mysliman. Por imamët e xhamisë që ai frekuentonte shpesh thonë për mediat se Brathen fliste gjëra konfuze për fenë.

Ai kishte kĂ«rcĂ«nuar edhe prindĂ«rit se do t’i vriste, ndĂ«rsa njerĂ«z qĂ« e njohin thonĂ« se gjatĂ« fĂ«mijĂ«risĂ« ai kishte qenĂ« normal, por problemet mendore i janĂ« zhvilluar gjatĂ« adoleshencĂ«s. Brathen do tĂ« qĂ«ndrojĂ« i izoluar nĂ« paraburgim nĂ«n kujdesin e mjekĂ«ve qĂ« po i bĂ«jnĂ« analizat psikike, derisa tĂ« vendoset pĂ«r dĂ«nimin e tij.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.