Publikohet urdhri që lejoi FBI të kontrollonte rezidencën e Trump, ja çfarë u gjet në pronën e ish-presidentit

Një gjykatës federal ka miratuar kërkesën e Departamentit të Drejtësisë për lëshimin e urdhrit dhe redaktimin e inventarit të pronës nga kontrolli i FBI-së në rezidencën e Donald Trump në Mar-a-Lago në fillim të kësaj jave.

Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland njoftoi dje në një konferencë urgjente se do të kërkonte zbërthimin e dokumenteve.

Një nga dokumentet e sapopambyllura është një “faturë” e urdhrit të kërkimit që rendit sendet që FBI mblodhi nga Mar-a-Lago.

Ai dokument zbulon se agjentët e FBI-së hoqën më shumë se 20 kuti nga resorti dhe rezidenca e ish-presidentit Donald Trump në Palm Beach, Florida, si dhe lidhëse fotografish, grupe materialesh të klasifikuara qeveritare dhe të paktën një shënim të shkruar me dorë.

Agjentët federalë sekuestruan vetëm një grup dokumentesh “tepër sekrete/SCI”, sipas dëftesës së urdhrit të kërkimit. Agjentët morën katër grupe dokumentesh “tepër sekrete”, tre grupe dokumentesh “sekret” dhe tre grupe dokumentesh “konfidenciale”.

Faturën e urdhrit nuk detajonte se për çfarë bëheshin këto dokumente të klasifikuara.

Urdhri
Urdhri
Capture
Capture

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts