Puna e rindërtimit në Katedralen Notre Dame në Paris hyn në fazën e fundit

puna e rindertimit ne katedralen notre dame ne paris hyn ne fazen e fundit
puna e rindertimit ne katedralen notre dame ne paris hyn ne fazen e fundit

Me skelat e hequra nga spiralja e sapo instaluar e Katedrales Notre Dame dhe puna e rindërtimit që po zhvillohet me shpejtësi brenda kishës më ikonike të Francës, shtëpia e relikteve të çmuara dhe një vend turistik i vizituar nga miliona njerëz çdo vit do të jetë gati për t’u rihapur më 8 dhjetor.

“Ne do të bëjmë gjithçka me nxitim gjatë këtyre muajve të fundit,” tha rektori-kryeprifti i katedrales, At Olivier Ribadeau Dumas, për OSV News, pak përpara përvjetorit të fundit të zjarrit të 15 prillit 2019, përpara rihapjes.

Por At Ribadeau Dumas po e shikon të ardhmen me optimizëm. Një ish-rektor i shenjtërores së Lourdes, ai u emërua rektor i Notre Dame në vitin 2022, tre vjet pas zjarrit. Prandaj ai nuk e ka përjetuar ende jetën e katedrales në kohë normale.

“Në prill 2019, unë isha zëdhënës i konferencës së peshkopëve francezë dhe e kalova gjithë natën e zjarrit duke iu përgjigjur gazetarëve që më telefononin nga e gjithë bota,” tha ai për OSV News.

“Sot nuk jam i interesuar të përkujtoj pesë vjet nga zjarri. Ajo që me të vërtetë mezi pres është të vendosim gjithçka që do të na lejojë të kremtojmë meshën pas rihapjes, “tha ai.

“Për momentin, struktura e madhe e skelës është ende duke zënë vendin e ‘skenës liturgjike’, mbi të cilën do të vendosen altari, ‘katedra’ – sedilja e peshkopit dhe ambi. Dhe kjo ‘mobilje’ prej bronzi sapo po del nga fonderia,” tha ai.

Përveç kësaj, prodhimi i 1,500 karrigeve të reja prej druri po përparon me shpejtësi dhe në të njëjtën kohë po vazhdon edhe instalimi i dritave. “Ndriçimi është shumë i rëndësishëm,” tha At Ribadeau Dumas. “Ka një dimension të dyfishtë. Duhet të ndriçojmë ‘skenën liturgjike’ sipas momenteve liturgjike. Ju nuk e ndriçoni të Premten e Madhe ashtu siç ndriçoni festimet e Pashkëve! Dhe ne duhet ta harmonizojmë këtë ndriçim me pjesën tjetër të katedrales. Nuk është aq e thjeshtë.”

Ajo që elektrizoi Francën në javët e fundit para përvjetorit ishte ftesa për të bërë ofertë për punën e krijimit të dritareve të reja me xham me njolla për katedralen e Parisit. Dritare të reja me xham me njolla do të instalohen në gjashtë nga shtatë kapelat në rreshtin jugor të naosit, në anën e lumit Seine. Kandidatët duhet të jenë çifte të një stilisti artistik dhe një punishte xhami.

Komisioni i ngritur nga qeveria franceze pasoi një kërkesë nga kryepeshkopi Laurent Ulrich i Parisit, për të cilin Presidenti Emmanuel Macron dha miratimin e tij zyrtar më 8 dhjetor 2023. Megjithatë, kritikët vunë re se arti i ri synon të zëvendësojë atë që është më e re se vetë katedralja , por ende historike – të ashtuquajturat dritare “grisaille” të instaluara në Notre Dame në shekullin e 19-të nga arkitekti Eugène Viollet-le-Duc, i cili restauroi Notre Dame në atë kohë.

(A.A/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts