Punësimi më i ngadalshëm në 2021/ SHBA shton 194,000 vende pune në shtator nga 500 mijë të premtuara

Rritja e vendeve të punës në SHBA në shtator ishte më e ngadalta këtë vit, duke sinjalizuar një zbutje të rimëkëmbjes së tregut të punës dhe duke ndërlikuar një vendim potencial të Rezervës Federale për të filluar zvogëlimin e mbështetjes monetare para fundit të vitit.

Listat e pagave jo -bujqësore u rritën 194,000 muajin e kaluar pas një fitimi të rishikuar lart 366,000 në gusht, tregoi të Premten një raport i Departamentit të Punës. Shkalla e papunësisë ra në 4.8%, duke reflektuar pjesërisht një rënie të pjesëmarrjes së grave në fuqinë punëtore. Ndërkohë, fitimet mesatare për orë u rritën.

Rritja e shtatorit ishte më e dobët se të gjithë, përveç një vlerësimi në një sondazh të ekonomistëve në Bloomberg. Projeksioni mesatar ishte për një rritje prej 500,000.

Muajt ​​e njëpasnjëshëm të rritjes së ngadaltë të punës tregojnë një luftë midis punëdhënësve – të uritur për punëtorët për të përmbushur kërkesën – dhe kandidatëve të cilët kanë qenë të ngadalshëm për t’u kthyer në fuqinë punëtore. Sidoqoftë, rihapja e shkollave dhe përfundimi i përfitimeve të zgjeruara të papunësisë federale duhet të çojnë në një rritje të punësimit në muajt e ardhshëm në një kohë kur kompanitë po rrisin pagat.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.