Punojnë të dyja në mjekësi, por nënë e bijë diagnostikohen njëkohësisht me kancer

09:00 16/09/2021

Një nënë dhe një vajzë që të dy punojnë në mjekësi po mbështesin njëra-tjetrën pasi të dyja u diagnostikuan me kancer.

Maria O’Neill, 28 vjeç, e cila punon si infermiere, u diagnostikua me kancer të gjirit pasi gjeti një gungë.Për t’i bërë gjërat më keq, pagesa e saj pritet të përgjysmohet nga Nëntori dhe ajo nuk do të marrë asgjë duke e lënë atë të shqetësuar se si do të jetë në gjendje të paguajë faturat ndërsa lufton me gjendjen kërcënuese për jetën.

Nëna 55-vjeçare e Marisë, Margaret Wallace, u kujdes për vajzën e saj dhe kur ajo nuk ishte në gjendje të hante supozoi se ishte për shkak të stresit. Por pesë javë më vonë, mjekët nga Coatbridge, Skocezët, i thanë nënës se kishte kancer të vezoreve.

Të dy gratë tani po përballen me muaj të tëra të trajtimit për të luftuar kancerin dhe ndërsa Maria ka bërë tre raunde kimioterapie, Margret është duke pritur një plan veprimi nga onkologu.

Maria tha: Në Maj, gjeta një gungë në gjoksin tim ndërsa bëja dush. Unë nuk përmenda asgjë pasi ishte ditëlindja e nënës sime dhe nuk doja ta mërzisja atë. Por disa ditë më vonë, shkova te mjekët dhe ata më thanë të mos shqetësohesha pasi isha vetëm 27 vjeç. Ata supozuan se do të ishte një kist dhe më vendosën në një listë pritjeje jo urgjente. Me kalimin e javëve, gungë u rrit dhe filloi të lëndojë.

Maria arriti të bënte një takim më 2 Korrik. Më 14 korrik, ajo u diagnostikua me kancer të gjirit tre-negativ i cili konsiderohet të jetë më agresiv dhe ka një prognozë më të dobët se llojet e tjera të kancerit të gjirit.

Ajo shtoi: Nëna ime nuk kishte më oreks dhe mendonte se ishte për shkak të shqetësimit dhe stresit që kishte për mua.  Unë e shtyva nënën time të shkonte te mjeku i përgjithshëm dhe testet e gjakut nuk i dolën normale. Ne u tronditëm kur asaj iu tha se ishte në fazën e tretë të kancerit. Sidoqoftë, është e zakonshme që kanceri i vezoreve të diagnostikohet në fazat e mëvonshme pasi nuk ka një program të zbulimit të hershëm. Ne bëjmë gjithçka së bashku, por kurrë nuk kam menduar se do të kalonim diçka të tillë në të njëjtën kohë.  Ne po përpiqemi të jemi sa më pozitivë për vajzën time të vogël Mila, dy vjeç, e cila është shumë e re për ta kuptuar.

Paga e Marisë do përgjysmohet nga Nëntori dhe në Prill 2022 do i ndërpritet totalisht dhe për këtë gjë është tepër e shqetësuar.

Ajo tha: Mua më kanë thënë që nuk duhet të punoj më për shka të kimioterapisë që dobëson sistemin tim imunitar dhe jam në rrezik të lartë të infeksioneve, veçanërisht për shkak të koronavirusit. Unë gjithashtu kam diabet të tipit 1 dhe është shqetësuese që unë do të marr gjysmën e pagës time nga Nëntori dhe asnjë pagesë nga Prilli.

Nëna ime është ende duke punuar pasi ajo ende nuk ka filluar kimioterapinë -ajo nuk dëshiron të ulet në shtëpi dhe të shqetësohet se është sëmurë. Por ajo gjithashtu do të jetë në të njëjtën varkë me mua. Paraja duhet të jetë shqetësimi ynë më i vogël pasi ne po luftojmë për jetën tonë.

Partneri i Marisë, Joe Weatherall, 29 vjeç, po i ndihmon financiarisht.

Maria tha: Unë do t’i nënshtrohem tetë raundeve të kimioterapisë për të zvogëluar tumorin dhe më pas një mastektomi, pastaj radioterapi potencialisht. Nëna ime gjithashtu do të ketë kimioterapi. Ne jemi të shqetësuar për të ardhmen, por po përpiqemi të jemi pozitivë. Ne po përpiqemi të imagjinojmë veten në një plazh diku plotësisht të shëndetshme.

Maria u kërkon grave të të gjitha moshave të kontrollojnë gjoksin e tyre. Ajo tha: Unë jam duke e shfrytëzuar këtë mundësi për të rritur më shumë ndërgjegjësimin. Nuk mund ta theksoj sa e rëndësishme është të kontrolloni veten. Ju lutemi mos hezitoni të kontaktoni mjekun tuaj mjekësor, nëse gjeni ndonjë gunga pasi kjo mund t’ju shpëtojë jetën. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.