Pushteti i Netanyahut i pasigurt

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu opens the weekly cabinet meeting at his Jerusalem office on February 10, 2019. – Nudged by rightwing political rivals after a deadly Palestinian attack on a young Israeli woman, Netanyahu who seeks re-election pledged today to freeze money transfers to the Palestinian Authority. (Photo by GALI TIBBON / POOL / AFP) (Photo credit should read GALI TIBBON/AFP/Getty Images)

13:07 24/03/2021

Zgjedhjet e katërta kombëtare nuk prodhuan asnjë fitues

Perspektivat e kryeministrit Benjamin Netanyahu për mbajtjen e pushtetit duket shumë e pasigurt pasi rezultatet nga numërimi i 90% të votave në zgjedhjet e katërta kombëtare të Izraelit nuk e nxorën atë fitues.

Sipas Reuters blloku i tij i krahut të djathtë, mund të ketë tetë ulëse më pak sesa duhet për formim të qeverisë së re.

Netanyahu, lideri qĂ« ka shĂ«rbyer mĂ« gjatĂ« nĂ« Izrael, Ă«shtĂ« zotuar pĂ«r tĂ« formuar qeverinĂ« e krahut tĂ« djathtĂ«, tĂ« drejtuar nga Partia e tij Likud. KĂ«to zgjedhjeve janĂ« konsideruar si referendum pĂ«r udhĂ«heqĂ«sin e Netanyahut.

Fushata e kryeministrit 71-vjeçar është fokusuar në programin e Izraelit për vaksinim të popullsisë kundër koronavirusit, dhe suksesin në diplomaci, për të normalizuar lidhjet me disa shtete arabe.

Këto zgjedhje pasuan nga tre zgjedhje të tjera në të cilat as Netanyahu dhe as kundërshtarët e tij të qendrës së majtë nuk fituan shumicën në parlamentin me 120 vende.

Partia Yamina e Naftali Bennett njĂ« ish-ministĂ«r i mbrojtjes i cili favorizon aneksimin e pjesĂ«ve tĂ« Bregut PerĂ«ndimor tĂ« okupuar nga Izraeli parashikohet tĂ« fitojĂ« shtatĂ« vende. Bennett ende nuk ka thĂ«nĂ« se do tĂ« mbĂ«shteste Netanyahu.

Nëse do të shfaqet një qeveri e djathtë, ajo ka të ngjarë të ketë mosmarrëveshje me administratën e presidentit të SHBA Joe Biden për çështje të tilla si shtetësia palestineze dhe angazhimi nga Shtetet e Bashkuara me Iranin armik të Izraelit mbi programin e saj bërthamor.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *