Pushteti përçan talebanët, udhëheqësit debat të fortë për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar

AFGANISTAN

Talebanët po i përçan pushteti. Pasi morën nën kontroll gjithë Afganistanët duket se udhëheqësit kanë mosmarrëveshje më njëri-tjetrin për përbërjen e kabinetit të ri qeveritar.

Ditën e sotme Mullah Abdul Ghani Baradar  ka pasur një debat të fortë me një anëtar të kabinetit.

Këto grindje thuhet se kanë nisur fill pas zhdukjes publike të liderit kryesor Baradar.

Kabineti i ri qeveritar përbëhet nga figura të larta kryesisht nga radhët e talebanëve dhe bashkëpuntorë, të gjithë meshkuj.

Duket se shumë në radhët e talebanëve kanë pasur ambicie për t’u bërë ministër dhe se dhe mes tyre nuk paska vetëm një lider që e dëgjojnë të gjithë dhe vendos për të gjithë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *