Pushtimi i Ukrainës/ Kievi: Autoritetet po hetojnë mbi 21,000 krime të kryera nga forcat ruse

Ukraina ka bërë me dije se po heton më shumë se 21,000 krime lufte dhe krime agresioni të kryera nga forcat ruse që nga fillimi i pushtimit.

Lajmi gjithashtu është bërë me dije edhe nga Prokurorja e Përgjithshme Iryna Venediktova.

Nga ana tjetër shefi i drejtësisë hetuese të Ukrainës tha se në ditë merrte nga 200 deri në 300 raporte për krime lufte.

Po ashtu pranoi se krimet e supozuara do të gjykohen në mungesë, duke shtuar se ndjekja e tyre është një çështje drejtësie.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.