Pushtimi nga Azerbajxhani/ Nagarno-Karabak nuk do ekzistojë më, udhëheqësi i rajonit paralajmëron shkrirjen e institucioneve

Udhëheqësi i Republikës së vetëshpallur të Nagorno-Karabakh ka thënë se do të pushojë së ekzistuari në vitin e ri.

Samvel Shahramanyan njoftoi të enjten se kishte nënshkruar një urdhër për shpërndarjen e të gjitha institucioneve shtetërore nga 1 janari i vitit tjetër.

Rajoni, i cili ishte kontrolluar nga armenët për tre dekada, u pushtua nga Azerbajxhani javën e kaluar. Sipas zyrtarëve, më shumë se gjysma e popullsisë armene me shumicë etnike tani është larguar.

Rajoni njihet ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por Armenia mori kontrollin në vitet 1990 pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Shahramanyan tha se vendimi për shpërbërjen e qeverisjes ishte “bazuar në përparësinë e garantimit të sigurisë fizike dhe interesave jetike të njerëzve”.

Ai inkurajoi njerëzit nga Nagorno-Karabakh, duke përfshirë ata që aktualisht jetojnë jashtë tij, që të “njiheshin me kushtet e riintegrimit” në Azerbajxhan. Bisedimet mes Baku dhe autoriteteve të Karabakut tanimë kanë nisur në këtë drejtim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts