Pushtimi nga Rusia, OSBE do të publikojë sot gjetjet e hetimit për shkeljet e të drejtave të njeriut

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) do të publikojë sot gjetjet e hetimit të saj për abuzimet e të drejtave të njeriut dhe mizoritë e kryera në luftën e vazhdueshme ruse në Ukrainë, sipas zëdhënësit të Misionit të SHBA-së në OSBE.

Është e paqartë se cilat do të jenë gjetjet e raportit në këtë pikë.

Raporti është produkt i një misioni faktmbledhës një javor të udhëhequr nga tre ekspertë të zgjedhur nga Ukraina nga një listë ekspertësh të OSBE-së. Ky hetim u shkaktua pasi 45 vende thirrën një mekanizëm të rrallë të OSBE-së, Mekanizmin e Moskës, që përdoret për të hetuar shqetësimet e të drejtave të njeriut

Raporti u nda me anëtarët e OSBE-së të martën dhe me Ukrainën javën e kaluar, tha zëdhënësi.

Michael Carpenter, ambasadori i SHBA në OSBE, do të informojë shtypin pas një takimi të posaçëm të Këshillit të Përhershëm të mërkurën.

Sipas OSBE-së, qëllimi i misionit të ekspertëve ishte të “përcaktojë faktet dhe rrethanat që lidhen me shkeljet e mundshme të angazhimeve të OSBE-së, dhe shkeljet dhe abuzimet e ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut dhe të drejtës ndërkombëtare humanitare” dhe “të vërtetojë faktet dhe rrethanat e rasteve të mundshme për krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit, duke përfshirë sulmet e qëllimshme dhe pa dallim kundër civilëve dhe infrastrukturës civile; dhe për të mbledhur, konsoliduar dhe analizuar këtë informacion me qëllim paraqitjen e tij në mekanizmat përkatës të llogaridhënies, si dhe në gjykatat ose tribunalet kombëtare, rajonale ose ndërkombëtare që kanë, ose mund të kenë në të ardhmen, në juridiksion.”

OSBE-ja nuk ka autoritetin të ndëshkojë ligjërisht Rusinë nëse gjen prova të krimeve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, por faktet e tyre mund t’u jepen organeve të tjera që e kanë atë autoritet.

Mekanizmi i Moskës, i cili u përdor për të nisur misionin e gjetjes së fakteve, është një hap serioz dhe sipas OSBE-së, ai është aktivizuar vetëm nëntë herë të tjera që nga themelimi i tij në vitin 1991. Më së fundi është përdorur në vitin 2020 për të hetuar njerëz shkeljet e të drejtave në Bjellorusi.

Rusia, Ukraina dhe Bjellorusia janë të gjitha anëtarë të OSBE-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *