Pushtimi rus, Kremlini bën bilancin: 4.8 ukrainas janë transferuar në Rusi, përfshirë 700 mijë fëmijë

Gjithsej 4.8 milionë ukrainas, duke përfshirë më shumë se 700,000 fëmijë, janë transferuar në Rusi që nga fillimi i luftës, ka thënë një zyrtar i Kremlinit.

Komisionerja për të drejtat e fëmijëve Maria Lvova-Belova tha se shumica dërrmuese e fëmijëve nuk kishin mbikëqyrje prindërore ose kujdestare dhe e cilësoi largimin e tyre si një gjest “vullneti të mirë”, sipas Institutit për Studimin e Luftës, një institut me bazë në SHBA.

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti për Lvova-Belova duke e akuzuar atë për dëbim të paligjshëm të fëmijëve.

Duhet të theksohet se Rusia i konsideron zonat e aneksuara ilegalisht të Ukrainës: Krimenë, Luhansk, Donetsk, pjesë të Zaporizhzhia dhe Kherson – si pjesë të Federatës Ruse.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts