Pushtuesit largojnë ilegalisht nga Ukraina mbi 2,000 fëmijë

Pushtuesit morën në Federatën Ruse të paktën 2100 fëmijë ukrainas, të cilëve u ishte hequr kujdesi prindëror.

Kështu thotë Zëvendëskryeministrja, Ministrja e Riintegrimit të Territoreve të Pushtuara Përkohësisht të Ukrainës, Iryna Vereshchuk, e cila foli me gazetarët gjatë një udhëtimi në rajonin e Kharkiv.

“Bëhet fjalë për 2161 fëmijë. Për këtë kemi qenë në dijeni që nga 1 shtatori. Këta janë fëmijë të privuar nga kujdesi prindëror, ne i quajmë fëmijë me status. Prej tyre, meqë ra fjala, ne kemi kthyer tashmë 55”, tha Vereshchuk.

Sipas Vereshchuk,, këto nuk janë shifra të sakta.

“Ne po verifikojmë informacionin dhe i drejtohemi menjëherë Federatës Ruse. Ne e konsiderojmë (siç na lejon ligji ndërkombëtar) largimin me forcë të fëmijëve ukrainas në territorin e vendit agresor. Dhe është e qartë se ky është një krim, kështu që fajtorët do të kualifikohen para drejtësisë. Por tani detyra jonë është t’i gjejmë ata fëmijë, t’i gjejmë dhe të kërkojmë që të kthehen”, shpjegoi Vereshchuk.

Ajo vuri në dukje se Rusia po përpiqet të gjejë kujdestarë për disa nga fëmijët ukrainas. “Ne kemi informacione se Rusia po përgatit disa prej tyre për disa familje kujdestare, siç i quajnë ata, disa forma të birësimit. Unë dua të them edhe një herë: kjo është absolutisht e papranueshme… Ne kërkojmë që fëmijët tanë të kthehen. i bëjmë apel komunitetit ndërkombëtar me kërkesën që të bëjë gjithçka që Rusia të paguajë, pra të forcojë sanksionet, për faktin se sot fëmijët tanë mbahen ilegalisht në territorin e Federatës Ruse”, tha zëvendëskryeministrja.

Gjatë negociatave për kthimin e fëmijëve në Ukrainë, autoritetet ukrainase i drejtohen Rusisë, duke dhënë emrat e fëmijëve në fjalë dhe informacione për kujdestarët e tyre. “Kujdestari vjen në Rusi, e cila zgjat gati 10 ditë, pasi ai ose ajo duhet të shkojë atje, të marrë fëmijën dhe ta kthejë. Ne e shoqërojmë të gjithë këtë proces … në këtë mënyrë, ne arritëm të shpëtojmë 55 fëmijë. ”, shtoi Vereshchuk.

Më herët, Qeveria e Ukrainës do të padisë Rusinë për të ashtuquajturin birësim të fëmijëve të rrëmbyer dhe të dëbuar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts