Putin bisedë telefonike me kryeministrin britanik: Në fokus ndryshimet klimatike, situata në Afganistan dhe marrëveshja bërthamore e Iranit

Presidenti rus, Vladimir Putin dhe kryeministri britanik Boris Johnson kanë zhvilluar një bisedë telefonike përpara takimit të samitit të G20.

Udhëheqësit politikë janë fokusuar tek çështjet e ndryshimeve klimatike, situatën në Afganistan  dhe rivendosjen e Planit të Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit, i njohur si marrëveshja bërthamore e Iranit.

Të dy liderët u shprehën se Moska dhe Londra do të duhet të bashkëpunojnë në shumë fusha pavarësisht problemeve të krijuara.

Jonhson përshëndeti hapat që Rusia ka ndërmarrë për tu angazhuar në emetimet e karbonit, ndërsa theksoi se pavarësisht se marrëdhëniet aktuale mes dy vendeve nuk janë ato që duhet të ishin, Britania ashtu edhe Rusia kanë përgjegjësi të punojnë së bashku për të trajtuar sfidat si ndryshimi klimatik dhe për të mbrojtur marrëveshjet ndërkombëtare.

Nga ana e tij Putin tha se do të marrë pjesë në samitin e G20 nëpërmjet video-konferencë për shkak të situatës së pandemisë në Rusi.

Udhëheqësit e G20 do të mblidhen në Romë, më 30-31 tetor për të mbajtur samitin.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.