Putin e quan sulmin ndaj spitalit në Gaza ‘ngjarje e tmerrshme, katastrofë’

putin e quan sulmin ndaj spitalit ne gaza ngjarje e tmerrshme katastrofe

Presidenti rus Vladimir Putin e quajti sulmin në Spitalin Baptist Al-Ahli në Gaza qendrore që vrau qindra njerëz një “ngjarje të tmerrshme, një katastrofë”.

“Sa i përket sulmit në spital , tragjedisë që ndodhi atje, është një ngjarje e tmerrshme, qindra të vdekur, qindra të plagosur. Kjo është, sigurisht, një katastrofë,” tha Putin në një konferencë për shtyp në Pekin.

Udhëheqësi rus tha se pret që ngjarja të jetë një sinjal për t’i dhënë fund këtij konflikti sa më shpejt të jetë e mundur dhe për të filluar “disa kontakte dhe negociata”.

Më shumë se 500 njerëz u vranë në sulmin ajror izraelit në Spitalin Baptist Al-Ahli të martën, sipas zyrtarëve palestinezë. Izraeli, megjithatë, ka mohuar përgjegjësinë për sulmin ajror.

Gaza tashmë po përjeton një krizë të rëndë humanitare pa energji elektrike, ndërsa uji, ushqimi, karburantet dhe furnizimet mjekësore po mbarojnë.

Konflikti në enklavë, i rrëmbyer nga bombardimet dhe bllokada e pandërprerë izraelite, filloi më 7 tetor kur grupi palestinez Hamas nisi Operacionin Al-Aksa Flood , një sulm i befasishëm i shumëanshëm që përfshinte një breshëri lëshimesh raketash dhe infiltrimesh në Izrael nga toka. deti dhe ajri. Ai tha se inkursioni ishte në hakmarrje për sulmin ndaj xhamisë Al-Aksa dhe dhunës në rritje nga kolonët izraelitë.

Ushtria izraelite më pas nisi operacionin Shpatat e Hekurt kundër objektivave të Hamasit në Rripin e Gazës.

Të paktën 3,300 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite, ndërsa shifra qëndron në më shumë se 1,400 njerëz në Izrael.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts