Putin firmos dekretin për të rritur numrin e forcave të armatosura, synon që ushtria ruse të kalojë shifrën një milion

Presidenti Putin i ka thënë ushtrisë ruse të rrisë numrin e trupave të saj në më shumë se një milion.

Putin ka urdhëruar rekrutimin e 137,000 ushtarëve, duke e çuar totalin në 1.15 milionë. Ishte e paqartë nëse rritja do të rezultonte në më shumë rekrutues ose një përpjekje më të madhe për të tërhequr rekrutët. Presidenti rus Vladimir Putin, ka firmosur dekretin për të rritur numrin e forcave të Armatosura të vendit në muajt e ardhshëm.

Dekreti i tij, i cili do të hyjë në fuqi nga 1 janari, do të rezultojë në numrin e përgjithshëm të personelit ushtarak në tejkalimin e dy milionëve dhe vjen mes humbjeve masive ushtarake ruse në Ukrainë.

 Methode Times Prod Web Bin 5ebaa794 248d 11ed 83fa 560ae4fda953

Aktualisht Rusia ka një kufi prej pak më shumë se një milion personel ushtarak dhe pothuajse 900,000 staf civil.

Dekreti i Vladimir Putin vjen në mes të një përpjekjeje rekrutimi në të gjithë vendin.

Zyrtarët perëndimorë thonë se 70-80,000 trupa janë vrarë ose plagosur që kur Rusia pushtoi Ukrainën gjashtë muaj më parë.

Ka pasur raporte se rekrutuesit madje kanë vizituar burgjet, duke u premtuar të burgosurve liri dhe para.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha në një deklaratë dy javë më parë se batalionet vullnetare që po ngriheshin në disa rajone ruse ka të ngjarë të jenë pjesë e një korpusi të ri të ushtrisë.

Rusia fillimisht kishte premtuar një fushatë të shkurtër dhe vendimtare kur pushtoi Ukrainën në shkurt, por rezistenca e ashpër ukrainase ka ngecur në përparimin e saj dhe javët e fundit vijat e frontit mezi kanë lëvizur.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts