Putin gjen kohë për provokime diplomatike, ndryshon emrin e sheshit përpara Ambasadës së SHBA në Moskë në Republika e Donetskut

Kremlini riemëron rrugën përpara ambasadës amerikane në Moskë në “Republika Popullore e Donetskut”

Që nga nisja e agresionin rus në Ukrainë, mbështetja që Uashingtoni i ka dhënë Kievit, qoftë me deklarata, të ardhura apo armatime, ka shkaktuar zemërimin e Moskës.

Në shenjë proteste, Kremlini ka marrë vendimin për të ndryshuar emrin e sheshit përpara Ambasadës amerikane në Moskë, sipas emrit të republikës së vetëshpallur separatiste Popullore të Donetsk ( DPR ) në Ukrainën lindore.

Ishte pikërisht njohja zyrtare e “republikës ” nga Moska në shkurt që çoi në hyrjen forcave ruse në Ukrainë. Aleatët perëndimorë të Kievit nuk e njohin këtë rajon si të pavarur.

Sot, administrata e qytetit të Moskës nxori një dekret për riemërimin e sheshit. Ky vendim detyron ambasadën amerikane që tash e tutje të përmendë DPR -në , të cilën Uashingtoni gjithashtu nuk e njeh si shtet të pavarur kur shpall adresën e saj.

Emri u zgjodh me votim online, me të vetmet opsione të tjera “Mbrojtësit e Donbasit” dhe “Vladimir Zhoga”, emri i një lideri separatist të vrarë. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka mbështetur publikisht një plan për riemërtimin e sheshit.

Provokime të tilla diplomatike nuk janë një taktikë e re. Në vitin 2018, sheshi përballë ambasadës ruse në Uashington u riemërua “Boris Nemtsov” pas vrasjes së një politikani të opozitës ruse në vitin 2014, gjë që zemëroi Moskën.

Kryeqyteti çek, Praga, e ndoqi shembullin duke ngritur sheshin Nemtsov përballë ambasadës ruse. Një rrugicë pranë ambasadës u quajt “Anna Politkovskaya” pas një gazetari të vrarë me armë zjarri, i cili ishte kritik ndaj Kremlinit.

Pastaj ambasada ruse filloi të përdorte emrin e ndërtesës së konsullatës si adresë zyrtare.

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, autoritetet e Pragës e riemëruan edhe rrugën ku ndodhet konsullata ruse, e cila tani quhet “Rruga e Heronjve ukrainas”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com