Putin: Lufta për tregun e vaksinave vazhdon

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar se prodhuesit po luftojnë për tregun global të vaksinave të koronavirusit të ri (COVID-19) me vlerë prej 100 miliardë dollarësh.

Duke folur në një takim përmes video-konferencës për masat për të rritur aktivitetin e investimeve në Moskë, Putin tha se disa prodhues konkurrojnë padrejtësisht, shesin një dërgesë të vogël vaksinash me një çmim më të ulët me kusht që të jenë furnizues ekskluziv.

“Ne shohim se si sillen konkurrentĂ«t nĂ« tregun global tĂ« vaksinave me vlerĂ« 100 miliardĂ« dollarĂ«. Ata vijnĂ«, shesin njĂ« dĂ«rgesĂ« tĂ« vogĂ«l tĂ« vaksinave tĂ« tyre me zbritje, me kusht qĂ« gjithçka tjetĂ«r tĂ« blihet vetĂ«m nga ai prodhues”, tha Putin.

Ai po ashtu tha se pandemia COVID-19 ka ndikuar shumë në ekonominë globale, e cila ka përjetuar vitin e saj më të keq në vitin 2020 që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Viti i kaluar ka qenĂ« mĂ« i vĂ«shtiri pĂ«r ekonominĂ« globale qĂ« nga fundi i LuftĂ«s sĂ« DytĂ« BotĂ«rore. Ju e dini mirĂ« kĂ«tĂ« vetĂ«. Sipas vlerĂ«simeve, PBB-ja (prodhimi bruto i brendshĂ«m) e botĂ«s pĂ«r vitin 2020 u ul pĂ«r 3,5 pĂ«r qind”, tha ai.

Por Rusia, tha presidenti Putin, tashmë ka filluar të rimëkëmbet, shkalla e papunësisë ka shënuar rënie dhe kërkesa e brendshme është pozitive.//AA

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.