Putin ndryshon strategji, emëron një komandant të ri në krye të operacioneve në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin ka emëruar një gjeneral të ri për të drejtuar luftën në Ukrainë, ndërsa ushtria e tij ndryshon planet pas dështimit për të marrë Kievin, sipas një zyrtari amerikan dhe një zyrtari evropian.

Zyrtarët i thanë CNN-it se gjenerali i ushtrisë Alexander Dvornikov, komandanti i Qarkut Ushtarak Jugor të Rusisë, është emëruar komandant teatri i fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

“Kjo do të thotë që Rusia ka pranuar se gjërat në Ukrainë kanë shkuar jashtëzakonisht keq dhe se ata duhet të bëjnë diçka ndryshe,” tha zyrtari evropian.

Një komandant i ri me përvojë të gjatë luftarake mund të sjellë një nivel koordinimi ndaj një sulmi që tani pritet të fokusohet në rajonin e Donbasit, në vend të fronteve të shumta.

Dvornikov, 60 vjeç, ishte komandanti i parë i operacioneve ushtarake të Rusisë në Siri, pasi Putin dërgoi trupa atje në shtator 2015 për të mbështetur qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad. Gjatë komandës së Dvornikov në Siri nga shtatori 2015 deri në qershor 2016, avionët rusë mbështetën regjimin e Asadit dhe aleatët e tij ndërsa rrethuan Alepon lindore të kontrolluar nga rebelët, duke bombarduar lagje me popullsi të dendur dhe duke shkaktuar viktima të mëdha civile. Qyteti ra në duart e forcave qeveritare siriane në dhjetor 2016.

Forcat ruse kanë përdorur një qasje të ngjashme të ashpër në pjesë të Ukrainës, duke goditur ndërtesat e banimit në qytetet e mëdha dhe duke shkatërruar pjesën më të madhe të qytetit port ukrainas të Mariupol.

“Ne do të shohim se sa efektive do të jetë kjo,” tha zyrtari evropian. “Doktrina ruse, taktikat ruse mbeten pothuajse ashtu siç kanë qenë që nga Afganistani.”

“Ata i bëjnë gjërat në të njëjtën mënyrë të vjetër,” shtoi zyrtari.

Analistët ushtarakë dhe zyrtarë amerikanë të njohur me vlerësimet e inteligjencës kanë spekuluar se gjeneralët rusë kanë për qëllim t’i paraqesin Putinit një përparim të prekshëm në fushën e betejës përpara Ditës së Fitores më 9 maj, kur Rusia festoon humbjen e Gjermanisë naziste dhe tradicionalisht shënon rastin me një paradë në Sheshin e Kuq në Moskë.

Zyrtari evropian e përshkroi atë si një “afat të vetë-imponuar”, që mund t’i shtyjë rusët të bëjnë gabime shtesë.

Por kjo gjithashtu mund të çojë potencialisht forcat ruse që të kryejnë më shumë mizori, siç dyshohet se ka ndodhur në periferi të Kievit, Bucha, ndërsa ishte nën pushtimin rus. “Era e keqe e këtyre krimeve të luftës do të qëndrojë mbi këto forca të armatosura ruse për shumë vite,” tha zyrtari.

Ish-ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Rusi, Sir Roderic Lyne i tha Sky News të shtunën se Moska ka emëruar një gjeneral të ri me “një histori mjaft të egër në Siri, në përpjekje për të fituar të paktën një territor në Donetsk që Putini mund ta paraqiste si fitore”.

Caktimi i një komandanti të ri të përgjithshëm për luftën e Rusisë në Ukrainë mund të jetë një përpjekje për të krijuar një strategji më kohezive. CNN raportoi më parë se Rusia nuk kishte komandant për operacionet në Ukrainë, që do të thotë se njësi nga rrethe të ndryshme ushtarake ruse kanë funksionuar pa koordinim dhe ndonjëherë në qëllime të kryqëzuara, sipas dy zyrtarëve të mbrojtjes amerikane.

Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar më parë se Putini ka të ngjarë të emërojë një gjeneral, forcat e të cilit kanë operuar në jug të Ukrainës, sepse këtu rusët kanë marrë dhe kanë mbajtur më shumë territor, në krahasim me përpjekjen ruse për të rrethuar Kievin dhe qytetet në Ukrainën veriore, një përpjekje që kohët e fundit përfundoi me një tërheqje.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës tha të premten se forcat ruse kishin përfunduar tërheqjen e tyre nga rajoni Sumy në Veri të Ukrainës, ndërsa vazhdonin një grumbullim të forcave në lindje të vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.