Putin në vështirësi/ Rusia ka mungesë ushtarësh, ja cila është zgjidhja e propozuar nga Kremlini

Zyrtarë të lartë rusë kanë propozuar një ligj të ri që do të eliminonte kufijtë e moshës për ushtarët me kontratë ushtarake, në një shenjë tjetër se vendi po përballet me mungesë këmbësorie për të vazhduar ofensivën e tij në Ukrainë.

Dy anëtarë të partisë në pushtet Rusia e Bashkuar, të cilët prezantuan ligjin, thanë se masa do t’i mundësonte ushtrisë të përdorte aftësitë e profesionistëve më të vjetër.

“Për përdorimin e armëve me precizion të lartë, funksionimin e armëve dhe pajisjeve ushtarake nevojiten specialistë shumë profesionistë. Përvoja tregon se ata bëhen të tillë në moshën 40-45 vjeç”, thuhet në të.

Aktualisht, rusët e moshës 18-40 vjeç dhe të huajt 18-30 vjeç mund të lidhin një kontratë të parë me ushtrinë. Ligjvënësit shtuan se legjislacioni i propozuar do ta bënte gjithashtu më të lehtë rekrutimin e mjekëve civilë, inxhinierëve dhe specialistëve të operacioneve dhe komunikimeve.

Ekspertët ushtarakë thonë se Rusia po përballet me humbje të paqëndrueshme të trupave dhe pajisjeve në Ukrainë pas një sërë pengesash ushtarake që e kanë detyruar Moskën të reduktojë qëllimet e saj të luftës.

Rusia fillimisht futi rreth 80% të forcave të saj kryesore luftarake tokësore – 150,000 burra – në luftë në shkurt, sipas zyrtarëve perëndimorë. Në 82 ditë që nga ajo kohë, ajo ka ” pësuar humbje të një të tretës së forcës luftarake tokësore që kreu”, pretendoi inteligjenca ushtarake britanike javën e kaluar.

Ushtria ruse është përballur gjithashtu me çështje të moralit të ulët në mesin e trupave të saj, pasi raportet janë shfaqur se qindra trupa nuk janë të gatshëm të luftojnë në atë që Rusia e quan “operacioni i saj special ushtarak”.

“Rusisë i mungojnë njësitë e mjaftueshme tokësore me ushtarë me kontratë për një rotacion të qëndrueshëm. Trupat po lodhen – ata nuk do të jenë në gjendje ta mbajnë këtë për një periudhë të gjatë,” tha Rob Lee, një analist ushtarak.

(BalklanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts