Putin në Vietnam, premton bashkëpunim në fushat e energjisë dhe sigurisë

putin ne vietnam premton bashkepunim ne fushat e energjise dhe sigurise
putin ne vietnam premton bashkepunim ne fushat e energjise dhe sigurise

Presidenti rus Vladimir Putin tha gjatë një vizite në Vietnam të enjten se Rusia ishte e prirur për partneritet me vendin e Azisë Juglindore në energji dhe siguri.

Rusia, një fuqi e madhe energjetike, burimesh natyrore dhe bërthamore, u kthye drejt Azisë pasi Perëndimi vendosi sanksione ndaj Moskës për konfliktin në Ukrainë.

Një ditë pas nënshkrimit të një marrëveshjeje të ndërsjellë të mbrojtjes me Korenë e Veriut, Putin tha se Moska dhe Hanoi ishin të interesuara të ndërtonin atë që ai e quajti një arkitekturë të besueshme sigurie në rajonin Azi-Paqësor.

“Ne gjithashtu do të rrisim efikasitetin e bashkëpunimit në këto projekte në sektorët e energjisë dhe gazit në mënyrë që të krijojmë kushte të favorshme për punën e kompanive tona”, tha Putin.

Rusia ka bashkëpunuar prej kohësh me Vietnamin në sektorin e naftës dhe gazit me kompaninë shtetërore Zarubezhneft që është në krye të këtij biznesi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts