Putin nënshkruan ligjin për tërheqjen e Rusisë nga Marrëveshja e Qiejve të Hapur

Presidenti rus Vladimir Putin ka nënshkruar ligjin në lidhje me tërheqjen e vendit të tij nga Marrëveshja e Qiejve të Hapur.

Sipas ligjit të botuar në Sistemin Shtetëror Informativ Ligjor bëhet e ditur se Rusia u tërhoq nga Marrëveshja e Qiejve të Hapur e nënshkruar në Helsinki më 24 mars 1992.

Ligji në fjalë u nënshkrua nga presidenti Putin.

SHBA-ja më 22 nëntor 2020 njoftoi se po tërhiqeshin nga Marrëveshja e Qiejve të Hapur e cila rregullon kontrollin e armëve me Rusinë.

Rusia më 15 janar njoftoi se kishte vendosur të fillonte procesin e tërheqjes nga Marrëveshja e Qiejve të Hapur.

Rusia dhe SHBA-ja ishin midis 34 vendeve që nënshkruan Marrëveshjen e Qiejve të Hapur, e cila lejon fluturime të paarmatosura të zbulimit për të promovuar transparencën në aktivitetet ushtarake dhe për të lehtësuar monitorimin e kontrollit të armëve dhe marrëveshjeve të tjera.

Turqia është midis palëve në Marrëveshjen e Qiejve të Hapur, e cila ishte parashikuar si një masë për të rritur besimin dhe sigurinë në gjeografinë e Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE) dhe u hap për nënshkrim në vitin 1992.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.