Putin nxjerr armët bërthamore

[embedded content][embedded content]

19:59 27/02/2022

Reagon ashpër perëndimi: Vendim i rrezikshëm

Lufta në Ukrainë rrezikon të kapërcejë kufijtë dhe të përshkallëzohet në një konflikt bërthamor me pasoja të paparashikueshme. Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi krerët e ushtrisë të vendosin në gatishmëri të lartë të arsenalit bërthamor, pas miratimit të sanksioneve të ashpra ekonomike nga perëndimi.

“Siç mund ta shihni, vendet perëndimore jo vetëm që marrin masa armiqësore ndaj vendit tonë në dimensionin ekonomik – dhe këtu e kam fjalën për sanksionet e paligjshme, por edhe zyrtarët e lartë të vendeve kryesore të NATO-s që i lejojnë vetes të bëjnë deklarata agresive ndaj nesh. Prandaj urdhëroj ministrin e mbrojtjes dhe shefin e shtabit të përgjithshëm, të vendosin forcat parandaluese ushtarake në gatishmëri të lartë luftarake”.

Perëndimi reagoi ashpër ndaj vendimit të Moskës. Në Uashington, zëdhënësit e Pentagonit e quajtën këtë, “ndryshim të qëndrimit të Rusisë” sa i përket zotimeve të menjëhershme për të mos i përdorur armët bërthamore. Për Departamentin Amerikan të Mbrojtjes, ky vendim është i panevojshëm dhe mund ta nxjerrë situatën jashtë kontrollit.

Ndërsa sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg e quajti vendimit “të papërgjegjshëm” dhe “një retorikë tepër të rrezikshme”. Rusia disponon të paktën 6 400 koka me mbushje bërthamore, më shumë se gjysma e totalit të të gjithë botës dhe renditet e para në shkallë globale mes fuqive bërthamore.

Tv Klan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com