Putin nxjerr dekretin, ndalon eksportin e disa lëndëve të para. Në 48 orët e ardhshme do të vendoset…

putin nxjerr dekretin ndalon eksportin e disa lendeve te para ne 48 oret e ardhshme do te vendoset
putin nxjerr dekretin ndalon eksportin e disa lendeve te para ne 48 oret e ardhshme do te vendoset

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar sot një dekret që ndalon eksportin e disa lëndëve të para.

Në këtë dekret është thënë se qëllimi i vendimit është të “garantojë sigurinë e Federatës Ruse dhe funksionimin e pandërprerë të industrisë”. Kabineti rus duhet të vendosë në 48 orët e ardhshme se cilat vende i prek kjo ndalesë.

Vendimi do të zbatohet deri në fund të vitit 2022. Ai është bërë publik vetëm disa orë pasi Shtetet e Bashkuara kanë vënë ndalesë në importet e naftës dhe gazit rus, dhe pasi Mbretëria e Bashkuar ka thënë se do të shmangë gradualisht varësinë ndaj naftës ruse.

Masat e reja ka mundësi që të përkeqësojnë tregjet e mallrave. Përveç eksporteve masive të naftës, Rusia është gjithashtu furnizuese globale e drithërave dhe metaleve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts