Putin: Rusia do të ndihmojë Bjellorusinë të kapërcejë sanksionet e Bashkimit Evropian

Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, deklaroi se ky vend do të mbështesë Bjellorusinë kundër vendimit të Bashkimit Evropian (BE) për të vendosur sanksione ndaj Bjellorusisë.

Putini dhe homologu i tij bjellorus, Aleksandar Lukashenko, morën pjesë në një forum Rusi-Bjellorusi të mbajtur online.

Duke theksuar se disa qarqe dëshirojnë të destabilizojnë Bjellorusinë përmes iniciativave të huaja të vazhdueshme dhe presionit të vazhdueshëm politik dhe sanksioneve, Putin tha se Rusia do të vazhdojë të sigurojë mbështetje të gjerë për njerëzit e Bjellorusisë.

Presidenti rus tha se sanksionet që kufizojnë eksportin e mallrave nga Bjellorusia në BE dëmtojnë njerëzit, komunitetin e biznesit dhe Evropën në përgjithësi.

“Në kundërshtim me sanksionet evropiane, ne do të mbështesim miqtë tanë në Bjellorusi”, tha Putin.

Lukashenko tha se Rusia dhe Bjellorusia do të intensifikojnë më tej bashkëpunimin ekonomik kundër sanksioneve evropiane.

“Bjellorusia është nën presion të madh ekonomik dhe politik nga Perëndimi. Sanksionet perëndimore janë kundër projekteve të integrimit të Bjellorusisë dhe Rusisë”, tha Lukashenko.//AA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.