Putin shpërthen ndaj SHBA: Lufta 20-vjeçare në Afganistan përfundoi në tragjedi, kërkuan të impononin standartet e tyre politike

Lufta 20-vjeçare e Shteteve të Bashkuara në Afganistan përfundoi me tragjedi dhe Uashingtoni nuk arriti asgjë, tha Presidenti rus Vladimir Putin.

Këto deklata ai i bëri në një takim me adoleshentët në qytetin rus lindor Vladivostok duke shtuar se përpjekja e ushtrisë amerikane për të rrënjosur normat e tyre në Afganistan ishte e kotë.

“Trupat amerikane ishin të pranishëm në atë territor (të Afganistanit) për 20 vjet, dhe gjatë atyre 20 viteve ata u përpoqën – kjo mund të thuhet pa ofenduar askënd – për të civilizuar njerëzit vendas, por në fakt, për të imponuar normat dhe standardet e tyre të jetës në kuptimin më të gjerë të kësaj fjale, përfshirë organizimin politik të shoqërisë.Rezultati i vetëm janë tragjeditë dhe humbjet veçanërisht për njerëzit që jetojnë në territorin e Afganistanit. Ky është një rezultat zero, nëse jo negativ ”- tha ai.

Udhëheqësi rus ka një histori kritike ndaj vendeve perëndimore për përpjekjen për të imponuar vlerat e tyre në vendet jo-perëndimore dhe Moska ka kritikuar rregullisht politikën amerikane në Afganistan, i cili tani kontrollohet nga talebanët pas marrjes së tij në pushtet.

Javën e kaluar, Putini tha se Rusia nuk do të ndërhynte në Afganistan dhe se Moska kishte mësuar nga pushtimi sovjetik i vendit. Moska luftoi një luftë 10-vjeçare në Afganistan që përfundoi me tërheqjen e trupave sovjetike në 1989.

Putin gjithashtu është ankuar për vendet perëndimore që përpiqen të vendosin refugjatë afganë në shtetet e Azisë Qendrore aleate me Moskën, nga frika se “Islami radikal” do të përhapet në kombet me të cilët ai është miqësor.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.