Putini i thotë Evropës: Ju ende keni nevojë për gazin rus, por ne po kthehemi drejt lindjes

putini i thote evropes ju ende keni nevoje per gazin rus por ne po kthehemi drejt lindjes
putini i thote evropes ju ende keni nevoje per gazin rus por ne po kthehemi drejt lindjes

Presidenti Vladimir Putin tha të enjten se Moska do të punojë për të ridrejtuar eksportet e saj të energjisë drejt lindjes, ndërsa Evropa përpiqet të reduktojë varësinë e saj në to, duke shtuar se vendet evropiane nuk do të jenë në gjendje të heqin menjëherë gazin rus.

Rusia furnizon rreth 40% të gazit natyror të BE-së dhe sanksionet perëndimore mbi atë që Moska e quan “operacioni i saj special ushtarak” në Ukrainë kanë goditur eksportet e saj të energjisë duke komplikuar financimin dhe logjistikën e marrëveshjeve ekzistuese.

Ndërsa BE debaton nëse duhet të vendosë sanksione ndaj gazit dhe naftës ruse dhe vendet anëtare kërkojnë furnizime nga gjetkë, Kremlini ka krijuar lidhje më të ngushta me Kinën, konsumatorin kryesor të energjisë në botë dhe vende të tjera aziatike.

“Të ashtuquajturit partnerë nga vendet jomiqësore e pranojnë veten se nuk do të jenë në gjendje të bëjnë pa burimet ruse të energjisë, duke përfshirë pa gaz natyror, për shembull,” tha Putin në një takim qeveritar të transmetuar në televizion.

“Nuk ka asnjë zëvendësim racional (për gazin rus) në Evropë tani.”

Putin tha gjithashtu se Evropa, duke folur për ndërprerjen e furnizimit me energji nga Rusia, po rrit çmimet dhe po destabilizon tregun.

Ai tha se Rusia, e cila përbën rreth një të dhjetën e prodhimit global të naftës dhe rreth një të pestën e gazit, do të ketë nevojë për infrastrukturë të re për të rritur furnizimet me energji në Azi.

Ai urdhëroi qeverinë të paraqiste një plan deri më 1 qershor, duke përfshirë “zgjerimin e infrastrukturës së transportit në vendet e Afrikës, Amerikës Latine (dhe) Azi-Paqësorit”.

Ai gjithashtu kërkoi qartësi mbi mundësinë e përfshirjes së dy tubacioneve – Fuqia e Siberisë e lidhur me Kinën dhe Sakhalin-Khabarovsk-Vladivostok në lindje të largët në sistemin e unifikuar të furnizimit me gaz rus.

Futja e këtyre rrugëve në rrjetin më të gjerë mund t’i lejojë Rusisë, teorikisht, të kalojë rrjedhat e gazit nga Evropa në Azi dhe anasjelltas.

Rusia nisi furnizimet me gaz me gaz në Kinë në fund të vitit 2019 dhe në shkurt ra dakord për një kontratë 30-vjeçare nëpërmjet një tubacioni të ri, ende për t’u ndërtuar, me plane për të shlyer shitjet në euro.

Putin tha gjithashtu se roli i monedhave kombëtare në marrëveshjet e eksportit duhet të rritet, mes planeve të Rusisë për të kaluar në rubla në pagesat për furnizimet e saj me gaz, kryesisht në Evropë.

Rusia ka parë një rënie të madhe në prodhimin e naftës, burimi kryesor i saj i të ardhurave, mes vështirësive me pagesat për tregtinë dhe anijet.

Shtëpitë e mëdha tregtare globale po planifikojnë të reduktojnë blerjet e naftës së papërpunuar dhe karburantit nga kompanitë e naftës të kontrolluara nga Rusia që më 15 maj, thanë burimet, për të shmangur sanksionet e BE-së ndaj Rusisë.

Putin tha se problemet më të mprehta të sektorit ishin të lidhura me ndërprerjen e logjistikës së furnizimit me energji.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts