“Putini nuk do të dojë të rrezikojë të humbasë edhe…”/ Analiza e BBC: A do t’i bashkohet Bjellorusia pushtimit rus të Ukrainës!?

putini nuk do te doje te rrezikoje te humbase edhe analiza e bbc a do ti bashkohet bjellorusia pushtimit rus te ukraines
putini nuk do te doje te rrezikoje te humbase edhe analiza e bbc a do ti bashkohet bjellorusia pushtimit rus te ukraines

Paralajmërimi nga Ukraina ndaj Bjellorusisë është i prerë: “Udhëheqja juaj po planifikon të tërheqë popullin bjellorus në një luftë për ta njollosur me gjak dhe vdekje”, shkruan BBC, ndërsa sjell një pasqyrim të luftës në Ukrainë dhe rrezikut nëse Bjelloruria do t’i bashkohet Vladimir Putinin në këtë luftë.

“Nëse ushtria bjelloruse mbështet agresionin rus, ne do të përgjigjemi me të gjithë arsenalin tonë të armëve”, thonë më tej autoritetet ukrainase.

Paralajmërimi vjen pasi Rusia po dërgon mijëra trupa përsëri në Bjellorusi, duke shkaktuar frikën se të dy vendet mund të planifikojnë një inkursion të përbashkët përtej kufirit verior të Ukrainës.

Kjo do të ishte politikisht e rrezikshme për udhëheqësin bjellorus Alexander Lukashenko dhe forcat ruse tashmë po luftojnë për të mbajtur linjat e tyre aktuale rreth qytetit jugor të Khersonit dhe në Donbas në lindje.

Por vetëm perspektiva është një shpërqendrim dhe një shqetësim për Kievin, pasi Minsku është nën presionin e Moskës për të rritur mbështetjen e saj.

“Unë mendoj se Putini dëshiron vërtet që bjellorusët të hyjnë në Ukrainë, në mënyrë që Lukashenko të jetë gjithashtu i gjakosur, dhe do të duhet të shkojë deri në fund me të,” thotë Valery Sakhashchyk, ish-komandanti i një njësie elitare parashutistësh.

Tani në Varshavë, ai është në fakt ministri i Mbrojtjes në një kabinet kalimtar të opozitës bjelloruse.

Tensioni u ndez kur, pas takimit me presidentin rus Vladimir Putin në fillim të këtij muaji, Alexander Lukashenko pretendoi se fqinjët e Bjellorusisë po planifikonin të sulmonin.

Më pas ai njoftoi se Minsku dhe Moska po formonin një “grup rajonal” të përbashkët të forcave për mbrojtje.

Sakhashchyk rrezikon që të dy vendet të hapin një front verior në Ukrainë.

Por ai e përshkruan udhëheqësin për një kohë të gjatë të Bjellorusisë si një operator “dinak”.

“Lukashenko do të bëjë gjithçka që është e mundur për të mos dërguar trupat e tij për të luftuar, për t’i kufizuar ato në një rol mbështetës, por sigurisht që ekziston një kërcënim.”

Bjellorusia tashmë është përfshirë shumë në luftën në Ukrainë. Në shkurt, tanket ruse kaluan kufirin e saj jugor drejt Kievit dhe Rusia lëshon rregullisht raketa nga territori bjellorus.

BE-ja aktualisht po përgatit një tjetër paketë ndëshkuese sanksionesh si përgjigje.

Por nëse presidenti Putin po e shtyn atë për më shumë, Lukashenko ka hapësirë ​​të kufizuar për manovrim.

Udhëheqësi autoritar ka qenë i varur nga Rusia që nga viti 2020, kur mbështetja nga Moska e ndihmoi atë të mbijetonte një valë të paprecedentë protestash.

Ndërkohë, burgosjet dhe torturat masive të protestuesve goditën marrëdhëniet me Perëndimin.

Lukashenko thotë se deri në 9,000 ushtarë rusë do të vijnë në Bjellorusi për grupin e ri. Por dërgimi i bjellorusëve përkrah tyre në Ukrainë do të ishte një veprim thellësisht jopopullor.

Disa qindra bjellorusë po luftojnë tashmë në Ukrainë, kundër Rusisë. Të njohur si regjimenti Kalinovsky, ata thonë hapur se iu bashkuan luftës për të mposhtur Vladimir Putinin, në mënyrë që edhe Bjellorusia të jetë e lirë.

Ekziston edhe rezistencë brenda Bjellorusisë ku partizanët sabotuan linjat hekurudhore në fillim të pushtimit për të penguar lëvizjen e trupave ruse. Javën e kaluar një tjetër nga grupi u dënua me 11 vite burg.

“Burimet e mia në ushtrinë bjelloruse thonë se 90% nuk ​​do të luftojnë. Ata thonë se e keqja, kompleti dhe morali i stërvitjes janë edhe më keq se ushtria ruse.”

Disa argumentojnë se dërgimi i trupave bjelloruse në Ukrainë do të ishte i pakuptimtë. Por dëshira e Aleksandër Lukashenkos për pushtet mund të jetë pikërisht ajo që e pengon vendosjen e tyre.

“Kjo ka të ngjarë të jetë një katastrofë e madhe për ushtrinë bjelloruse dhe për vetë Lukashenkon. Kështu që ai do të përpiqet të dalë nga kjo dhe pozicioni i tij negociues është ende mjaft i fortë,” thotë gazetari Tadeusz Giczan.

Në betejën e tij për të ndaluar Ukrainën që t’i shpëtojë përgjithmonë zotërimit të Rusisë, Vladimir Putin nuk do të dojë të rrezikojë të humbasë edhe Bjellorusinë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts