Qeveria angleze merr vendimin: Ndalon botox-in dhe rimodelimin e buzëve te personat nën 18 vjeç

Anglia ka miratuar një ligj të ri, që i ndalon botox-in dhe rimodelimin e buzëve personave nën 18 vjeç.

Ky ligj ka hyrë në fuqi nga sot dhe synon të mbrojë të rinjtë nga pasojat që mund të sjellin këto ndërhyrje.

Por aktivistët thonë se rregullat nuk shkojnë aq larg. Vlerësimet e qeverisë tregojnë se deri në 41,000 procedura të stilit Botox u kryen në moshat nën 18 vjeç në Angli vitin e kaluar.

Dhe analiza, nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social, sugjeron se ka pasur deri në 29,300 procedura mbushëse dermale për nën 18 vjeç në 2017.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.